Development of agrivoltaic power systems for sustainable agriculture in Nigeria
Nijerya'da sürdürülebilir tarım için agrivoltaik güç sistemlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 914024
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son on yılda, agrivoltaik (AV) teknolojisi, aynı arazide hem tarımsal üretime hem de fotovoltaik (PV) elektrik üretimine olanak tanıdığı için popüler hale gelmiştir. Avrupa ve Kuzey Amerika'da önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, Afrika kıtasının büyük güneş enerjisi potansiyeline rağmen, bu teknolojinin Afrika'da uygulanması kapsamlı araştırma ve pilot çalışmaların eksikliği nedeniyle sınırlı kalmıştır. Bu çalışma, mevcut soya fasulyesi tarlalarında agrivoltaik (AV) teknolojisinin uygulanabilirliğini değerlendirerek Nijerya'daki potansiyelini araştırmaktadır. Metodoloji, PV panel gölgelerinin mahsul yüzey alanını nasıl etkilediğini analiz etmek için Revit yazılımıyla bir AV pilot sisteminin simülasyonunu içermektedir. Simülasyon sonuçları, PV panellerinin altındaki gölgeli alanın toplam alanın %25,67 ile %31,29 arasında değiştiğini göstermektedir. Ayrıca, mevcut ışık yüzdesine dayalı bir soya fasulyesi mahsul verim modeli geliştirilmiştir ve bu model, gölge arttıkça verimin azaldığını göstermektedir. Bununla birlikte, önerilen sistem tasarımımız, tüm gölgeleme seviyelerinde verimin %70'inin etkilenmeden kalmasını sağlamaktadır. Sistemin avantajları, arazi eşdeğer oranı (LER) kullanılarak değerlendirilmiştir ve bu oran her zaman bire eşit bulunmuştur; bu da çift amaçlı sistemin, tek amaçlı arazi kadar verimli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Agrivoltaic (AV) technology has become popular in the last decade since it efficiently allows both crop production and PV electricity generation on the same land. While AV technologies have made significant advances in Europe and North America, their implementation in Africa, despite the continent's great potential for solar energy, has been limited due to a lack of comprehensive research and pilot studies. This study investigates the feasibility of implementing agrivoltaic (AV) technology on existing soybean farms in Nigeria by assessing its potential. The methodology involves simulating an AV pilot system using Revit software to analyze how PV panel shading affects the crop surface area. The simulation results show that the shaded area under PV panels ranges from 25.67% to 31.29% of the total area. Additionally, we developed an empirical model for soybean crop yield based on the percentage of available light, indicating that yields decrease as shading increases. Nevertheless, our proposed system design ensures that 70% of the yield remains unaffected at all levels of shading. The advantages of the system were assessed using the land equivalent ratio (LER), which consistently equaled one, showing that the dual-purpose system is just as effective as single-purpose land in terms of productivity.