COVİD 19 pandemisi sürecinde astımlı çocuklarda telerehabilitasyonla uygulanan yoga eğitiminin astım kontrolü, fonksiyonel kapasite, fiziksel uygunluk, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of yoga training with telerehabilitation on asthma control, functional capacity, physical fitness, physical activity and quality of life in children with asthma during the COVİD19 pandemic process
- Tez No: 914029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Physiotherapy and Rehabilitation, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
COVID-19 Pandemisinin ve pandeminin sosyal yönünün astımlı çocukların semptomlarını olumlu veya olumsuz olarak nasıl etkilediği açık değildir. Sosyal izolasyon, evde kalma tedbirleri ve uzaktan eğitim süreci fiziksel aktiviteyi etkilemiştir. Bulaştan korunma tedbileri kapsamında sağlık hizmetinin devamı amacıyla teleuygulamalar kullanılmıştır. Fiziksek aktivitenin genel ve sağlıkla ilşkili yararları düşünüldüğünde sedanter süreyi de azaltmak amacıyla ev temelli fiziksel aktivite desteklenmelidir. Solunum hastalıklarında yoga uygulamalarının yararları hakkında yayınlar olmakla birlikte sonuçları net değildir. Bu kapsamda astımlı çocuklarda yoga uygulamasının astım kontrolü, solunum fonksiyonu, fonksiyonel kapasite, fiziksel uygunluk ve fiziksel aktivite gibi parametrelere olan etkisi değerlendirilecektir. Telerehabilitasyon ile uygulanacak olan yoga müdahalesi duruş, nefes ve odaklanma içermekte olup zorluk seviyesi yavaş yaval atrılıcaktır. Araştırma Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde Astım ve Alerji Kiliniği'nde takip edilen 6-11 yaşındaki, kendisinden ve ebeveyninden onam alınmış, dahil edilme ve edilmeme kriterlerine uygun olarak seçilmiş 70 çocuk üzerinde randomize kontrollü olarak planlanmıştır. Haftada 3 gün 12 hafta sürecek olan araştırmada önce ve sonrasında değerlendirme yapılacak ve veriler analiz edilecektir. Demografik bilgiler araştırmacılar tarafından oluşturulmuş anket, astım kontrolü Astım Kontrol Testi Çocuk (C-AKT), solunum fonksiyonu Solunum Fonksiyon Testi(SFT), fonksiyonel kapasite 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), periferik kas kuvveti dinamometre, denge Pediatrik Fonksiyonel Uzanma Testi, Fiziksel Uygunluk FİTNESSGRAM bataryası, Fiziksel Aktivite Çocuklar için Fiziksel Aktivite Skalası(FAS-C), yaşam kalitesi Astımlı Çocuklarda Yaşam Kalitesi Anketi ile değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
It is unclear how the COVID-19 Pandemic and its social aspects positively or negatively affect the symptoms of children with asthma. Social isolation, measures to stay at home and distance education process have affected physical activity. Teleapplications were used for the continuation of health services within the scope of prevention measures. Considering the general and health-related benefits of physical activity, home-based physical activity should be supported in order to reduce the sedentary period. Although there are publications about the benefits of yoga practices in respiratory diseases, the results are not clear. In this context, the effect of yoga practice in asthmatic children on parameters such as asthma control, respiratory function, functional capacity, physical fitness and physical activity will be evaluated. The yoga intervention to be applied with telerehabilitation includes posture, breathing and focusing, and the difficulty level will be increased gradually. The study was planned as a randomized controlled study on 70 children aged 6-11 years, who were followed up in the Asthma and Allergy Clinic of Hacettepe University in Ankara, and were selected in accordance with the inclusion and exclusion criteria, with consent from their parents. In the research, which will last 3 days a week for 12 weeks, evaluation will be made before and after and the data will be analyzed. Demographic information survey created by researchers, asthma control Asthma Control Test Child (C-ACT), respiratory function Pulmonary Function Test (PFT), functional capacity 6 Minute Walk Test (6MWT), peripheral muscle strength dynamometer, balance Pediatric Functional Reach Test, Physical Eligibility FITNESSGRAM battery, Physical Activity Physical Activity Scale for Children (FAS-C), quality of life will be assessed by the Quality of Life Questionnaire for Children with Asthma.