A Quest for strategic autonomy in Türkiye and its implications in the era of JDP
Türkiye'de stratejik özerklik arayışı ve AKP döneminde yansımaları
  1. Tez No: 914030
  2. Yazar: BEGÜM ERCEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir dış politika anlayışı olarak stratejik özerklik, özellikle son yıllarda dünya genelinde siyasi ve askeri çatışmaların yanı sıra artan güvenlik endişeleri ile birlikte çeşitli devletlerin gündeminde yer almaktadır. Türkiye de bu doğrultuda dış politikasında güçlü bir stratejik özerklik anlayışı hedefleyen ülkelerden biri olmuştur. 2022 Rusya-Ukrayna Savaşı ve yıllar içinde Orta Doğu'da artan gerilimin ardından Türkiye'nin önemi ve gelişen savunma sanayi uluslararası alanda daha fazla dikkat çekmeye başlamış ve bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin bağımsız ve güçlü güvenlik politikaları ile daha özerk bir dış politikaya yönelim söylemleri takip etmiştir. Türkiye'de gelişen savunma sanayi ve Türk savunma sanayi ile artan karşılıklı iş birliklerine rağmen, Türkiye'de halen daha tam bir stratejik özerkliğin mevcut olduğunu ve yakın zamanda da oluşması için mevcut bir altyapının olduğunu söylemek mümkün değildir. Türk savunma sanayisinin halen ihtiyaç duyduğu ve uluslararası iş birlikleri ile temin edilen teknolojik altyapılar, küresel siyasi çalkantıların farklı parametrelerini içeren Türk dış politika gündemi ve Türk iç politikasında sürekli değişen toplumsal dinamikler Türk stratejik özerkliğinin oluşturulması için tam ve sağlam bir temel oluşturamamaktadır. Bununla birlikte, Batı dünyasında ve krizlerin devam ettiği Doğu'da değişen dinamikler ve küresel ölçekte evrilen güç ve denge politikaları nedeniyle Türkiye'nin hem jeostratejik önemi hem de dış politika tedbirleri açısından uluslararası dünyada kritik bir siyasi aktör olmaya devam edeceğinin de altını çizmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
Strategic autonomy as a foreign policy has been on the political agenda of many states, especially in recent years, with rising political and military conflicts. Türkiye has also been one of the countries that aims for a strong, strategically autonomous foreign policy understanding. Following the 2022 Russo-Ukrainian War and the increasing tension in the Middle East, Türkiye's significance and developing defense industry has been more revealing, and it was followed by President Erdoğan's discourses that Türkiye has been moving to a more autonomous foreign policy with an independent and strong agenda of security and foreign politics. Despite the growing market and the increasing mutual international cooperation with the Turkish defense industry, it is possible to say that a complete Turkish strategic autonomy is not reachable at the moment. The technology infrastructures which the Turkish defense industry is still in need and are obtained through international cooperation, the Turkish foreign policy agenda involving the different parameters of political turmoil and the constantly changing social dynamics in Turkish domestic politics do not yet allow for a complete and solid stance for the establishment of Turkish strategic autonomy. Nevertheless, due to the changing dynamics in the Western world along with the conflictual East and the evolving balance and power politics globally, it is crucial to underline that Türkiye will continue to be a very critical political actor in the international world geostrategically and in terms of global foreign politics.