Ferulago thirkeana (Boiss.) Boiss. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on ferulago thirkeana (Boiss.) Boiss.
  1. Tez No: 91407
  2. Yazar: EMİNE PINAR KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
1.ÖZET Bu çalışmada Ferulago thirkeana ( Boiss. ) Boiss. ( Umbelliferae ) bitkisinin çiçekleri ve meyvalan botanik ve kimyasal açıdan incelendi. Ferulago thirkeana bitkisinin çiçek ve meyvalan 24 Haziran 1997 tarihinde istanbul, Çatalca, kona çevresi ağaçlandırma alanından toplandı. F.thirkeana bitkisinin kurutulup toz edilen çiçek ve meyvalan, Soxhlet apareyinde petrol eteri, dietil eter, kloroform, etil asetat, etanol ile tüketildi. Ekstreler yoğunlaştırıldı, ince tabaka kromatografisiyle tetkik edildi. Etil asetat ekstresinde saptanan kumarın tipi bileşikler üzerinde çalışmanın yürütülmesine karar verildi. Silikajel ile hazırlanmış sütuna ekstre yerleştirildikten sonra sütunun yıkanmasına petrol eteri ile başlandı. Ve daha sonra artan oranlarda benzen, kloroform, etanol ve metanole geçildi. Alınan fraksiyonlar yoğunlaştırıldı ktan ve ince tabaka kromatografisi ile kontrol edildikten sonra benzer olanlar birleştirildi. Fraksiyonlar, kirlilikten kurtarmak ve saflaştırmak amacıyla preparatif ince tabaka kromatografisi kullanıldı. Elde edilen kumarin tipi bileşiklerin yapısı ultraviyole ( UV ), infrared ( İR ), nükleer manyetik rezonans ( 1H-NMR ), spektrumları ve şahit maddelerle yapılan kromatografik karşılaştırmalar ile saptandı.Ferulago thirkeana bitkisinden elde edilen kumarın tipi bileşikler olarak isoimperatorin, marmesin senecioat, 5-(2-hidroksi-3- metoksi-3-metil butoksi) psoralen, umbelliferon ve aromatik bileşik olan 1-asetilhidrokinon 4-galaktozit saptandı. Elde edilen bu bileşiklere Brine Shrimp ( Artemia salına ) yöntemi uygulandığında bu bileşiklerin standart madde ile mukayese edildiğinde aktif olduktan bulundu. Sonuç olarak kumarin tipi bileşikler bakımından incelenen Ferulago thirkeana bitkisinden dört kumarin tipi bileşik ve bir aromatik bileşik elde edildi ve sitotoksik aktivitelerinin varlığı tespit edildi. 'm
Özet (Çeviri)
SUMMARY PHARMACOGNOSIC RESEARCHES ON FERULAGO THIRKEANA (BOISS.) BOISS. In this work, the flowers and fruits of Ferulago thirkeana (Boiss.) Boiss. (Umbelliferae) have been investigated both botanically and chemically. The flowers and fruits were collected from Çatalca, Istanbul on Juneau, 1997. The powdered flowers and fruits of Ferulago thirkeana were extracted with petroleum, diethyl ether, choloroform, ethyl acetate, ethanol respectively. The extracts were concentrated and investigated by thin layer chromatography and it was decided to work on the coumarin compounds which were found in the ethyl acetate extract. For this reason the concentrated extract was applied to the column prepared by silica gel and then this column was eluted first with petroleum and then benzene, choloroform, ethanol, methanol, in increasing amounts. The concentrated fractions, obtained from the column, were applied to thin layer chromatography and similar ones were combined. Preparative thin layer chromatography was used in purifying the fractions..4- The structures of the obtained coumarin compounds were determined with UV, IR, 1H-NMR spectra and by chromatographic tests done with reference substances. The coumarins obtained from Ferulago thirkeana were determined as isoimperatorin, marmesin senecioate, 5-(2-hydroxy-3- methoxy-3-methyl butoxy) psoralen, umbelliferone. In addition an aromatical compound, 1-acetylhydroquinone 4-galactoside, was also obtained from the plant These compounds were found active compared with the reference subtance when the Brine Shrimp (Artemia salina) method was applied to them. In conclusion four coumarin compounds and one aromatical compound has been found in Ferulago thirkeana.