Experimental investigation of nonthermal ablation using irreversible electroporation in an in vitro model
Bir in vitro modelde geri dönüşümsüz elektroporasyon kullanilarak termal olmayan ablasyonun deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 914075
  2. Yazar: GÜLDENİZ GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TOZBURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyotıp ve Sağlık Teknolojileri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geri dönüşümsüz elektroporasyon (IRE) tekniği, geleneksel doku ablasyon tekniklerine bir alternatif olarak ortaya çıkarılmış, darbeli elektrik alanlarına dayanan bir tekniktir. IRE'nin geleneksel doku ablasyon tekniklerine kıyasla dört temel avantaj içermektedir: (1) daha az invaziv olması; (2) daha kontrollü bir tedavi süreci; (3) yakındaki sağlıklı dokulara gelecek zararın önlenmesi; (4) termal hasarın önlenmesi (50℃'de kritik değer). Bu tez, HT29 adenokarsinom hücre hattı için, minimum canlılık oranını en kısa sürede ve minimum sıcaklık artışı ile sağlayacak darbe parametrelerini, IRE tekniğinin temelini oluşturan parametrelerin, optimizasyonunu incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda, 500 V/cm ile 2000 V/cm aralığında elektrik alanları, 0.05 ms, 0.07 ms, 0.1 ms darbe süreleri ve 50 ile 100 darbe sayıları kullanıldı. Geri dönüşümsüz elektroporasyonun HT29 hücre hattı üzerindeki etkisini anlamak için sıcaklık ve hücre canlılığındaki değişim gözlenmiştir. HT29 hücre hattında en başarılı IRE sonucu, sıcaklığın maksimum 36 ℃'ye ulaştığı 5 saniye işlem süresine sahip 24 Joule ve 32 Joule enerji değerlerinde tespit edildi. Optimize edilmiş bu parametreler, ko-kültürler, 3-boyutlu in vitro yapılar ve ex vivo dokularda, hücre ölüm mekanizmalarını ayırt edebilen analiz kitleri kullanılarak daha ileri düzeyde araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Irreversible electroporation (IRE) technique has emerged as an alternative therapy to traditional tissue ablation techniques based on pulsed electric fields. IRE has four main advantages over conventional tissue ablation techniques: (1) less invasiveness, (2) precision in the control of the treatment, (3) prevention of damage to adjacent healthy tissues, and most importantly, (4) prohibition of thermal damage (critical zone at 50℃). This thesis examines the optimal pulse parameters, which lay the foundation for the IRE technique, for the HT29 adenocarcinoma cell line that will give decreased viability with minimal application time and temperature increase. For this purpose, electric fields ranging from 500 V/cm to 2000 V/cm, pulse duration of 0.05 ms, 0.07 ms, and 0.1 ms, and pulse numbers of 50 and 100 were used. Alteration in temperature and viability of cells is observed to comprehend the efficiency of irreversible electroporation on the HT29 cell line. Irreversible electroporation of the HT29 cell line was successfully detected at 24 Joules and 32 Joules, with a 5-second treatment period where the temperature reached a maximum of 36 ℃. The optimized parameters can be investigated further with co-cultures and 3D structures in vitro and ex vivo tissues using assays that are able to differentiate cell death mechanisms.