Ortaöğretim öğretmenlerinin yalnızlık düzeylerinin sosyal medya kullanımı açısından incelenmesi
Examining the loneliness levels of secondary school teachers in terms of social media use
- Tez No: 914087
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı Milli Eğitim bakanlığında okullarda görev yapan ortaöğretim öğretmenlerinin yalnızlık düzeylerinin sosyal medya kullanımı açısından incelemektir. Öğretmenlerin sosyal medya kullanımının sosyal yaşantısında ne kadar etkilediği ve ortaöğretim öğretmenlerini diğer sosyal bireylerden sosyal ilişki ve yalnızlık bakımından ne kadar izole ettiğini belirlemektir. Öğretmenlerin sosyal medya kullanımı ve yalnızlık düzeyleri tespit edilerek çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşma durumunun ortaya konması hedeflenmiştir. Ayrıca sosyal medya kullanımının yalnızlık üzerine olan etkisi değerlendirilmiştir. Bu araştırma betimsel bir çalışma olup araştırmanın yürütülmesinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu Elazığ ili MEB de görev yapan 408 ortaöğretim öğretmeni oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the loneliness levels of secondary school teachers working in schools in the Ministry of National Education in terms of social media use. It is to determine how much the use of social media affects the social life of teachers and how much it isolates secondary school teachers from other social individuals in terms of social relations and loneliness. It is aimed to determine the social media use and loneliness levels of teachers and to reveal the differentiation status according to various demographic variables. In addition, the effect of social media use on loneliness was evaluated. This research is a descriptive study and relational screening model was used in the conduct of the research. The research group consists of 408 secondary education teachers working in Elazığ province.