Rejeneratif periodontal tedavide farklı greft materyallerinin kullanılmasının klinik, radyografik ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Clinical, radiographic and microbiological evaluation of different graft materials in regenerative periodontal treatment
- Tez No: 91412
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
-I- OZET Bu çalışmada, Erken Başlayan Periodontitis'li (EBP) bireylerin interproksimal kemik içi defektlerinde kortikal demineralize dondurulmuş kurutulmuş kemik (DDKK), biyoaktif cam ve bu iki greft materyalinin karışımı kullanılarak yapılan tedavinin klinik, radyografik ve mikrobiyolojik sonuçlan değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamına en az 6 mm cep derinliği, radyografik olarak 3 mm kemik içi defekti olan 22 EBP'li hasta alındı. Bu hastalardaki 30 interproksimal defekt her biri 10 defekt içeren 3 ayrı tedavi grubuna ayrılarak tedavi edildi. Hastalarda tedavi başlangıcı, operasyon öncesi ve operasyon sonrası klinik ölçümler yapıldı ve standart radyografiler alındı. Mikrobiyolojik inceleme yapmak için hastalardan tedavi başlangıcı ile operasyon sonrası ö.ayda subgingival plak örnekleri alındı. Bulguların değerlendirilmesi sonunda; plak indeksi, gingival indeks ve dişeti kanama indeksinde her üç grupta da operasyon öncesi değerlerde elde edilen azalmanın operasyon sonrasında da korunduğu görülmüştür. Tüm gruplarda dişeti çekilmesi görülmüş ancak gruplar arası farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. KDDB'nda da dişeti çekilmesine paralel azalma her üç grupta da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-III- SUMMARY Clinical, Radiographic and Microbiological Evaluation of Different Graft Materials in Regenerative Periodontal Treatment In this study, the clinical, radiographic and microbiological results of periodontal therapy of interproximal osseous defects using cortical demineralized freeze-dried bone, bioactive glass and combination of these two graft materials were evaluated in patients with early onset periodontitis (EOP). Twenty-two EOP patients having periodontal pockets with at least 6 mm or more pocket depth and radiographically 3 mm intrabony defect were included in the study. A total of 30 interproximal defects of these patients were divided into 3 groups each consisting of 10 defects. Clinical measurements were recorded and standard periapical radiographs were taken before initial therapy and before and after surgery. For microbiological evaluation subgingival plaque samples were collected prior to therapy and 6 months postoperatively. Data obtained from this study showed that; in all treatment groups initial plaque index, gingival index and gingival bleeding index scores are significantly reduced before surgery and these scores remained approximately at the same level during postoperative 6 months examination period. Gingival recessions were observed in all groups. Comparison of the groups showed no signficant differences. Width of the keratinized gingival tissue is also reduced in parallel with the recession. The mean pocket depth reductions in treatment groups before initial therapy and 6 months after surgery are 4.60 mm, 4.55 mm and 4.20 mm, respectively. The relative attachment gains in groups are 2.80 mm, 2.40 mm, 2.25 mm, respectively. Although the highest score was in Combined group the differences between the groups were not significant. After treatment new bone formation was noted in all groups. Bone level changes were 1.45 mm, 1.25 mm, and 1.50 mm. Radiographic bone level changes were 1.30 mm, 1.35 mm, and 1.27 mm. Difference between the groups were not significant. In all groups, while the proportions of obligate anaerob and capnophilic microorganisms to TVC were reduced after treatment, values for facultative anaerob-IV- microorganisms were increased.