İki farklı amalgam dolgu maddesinin tükürükteki civa salınımlarının belirlenmesi ve bunun yüzey alanı genişliği ile olan korelasyonunun değerlendirilmesi
Examination of relationship between change in saliva mercury level after the placement of two different amalgam filling materials and filling number and surface area
  1. Tez No: 91411
  2. Yazar: GONCA MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
?3- ÖZET Çalışmamız, Low copper amalgam ve High copper amalgam dolgu maddeleri kullanılarak yapılan dolgulardan sonra tükürükteki civa değerlerinde oluşan değişimi incelemek amacıyla in vivo olarak planlandı. Dolgular yapılmadan önce alman tükürük örnekleri ile kontrol grupları oluşturuldu. Black I tipi amalgam dolgular yapıldıktan 1 saat sonra, 1 hafta sonra ve 1 ay sonra alman tükürük örnekleri ile de çalışma grupları oluşturuldu. Kontrol ve çalışma gruplarına ait tükürük örnekleri Cold Vapor Atomic Absorption Spectrophotometry yöntemi ile incelendi. Bu dolguların yüzey alanları Bilgisayar destekli matematiksel yöntemler kullanılarak hesaplandı. Çalışmamızda dolgular yapıldıktan sonra farklı zamanlarda alman tükürük örneklerindeki civa değerleri ile dolgu sayılan ve yüzey alanları arasındaki ilişkiler incelendi. Ayrıca Low copper amalgam ve High copper amalgam dolgu maddeleri yapıldıktan sonra tükürükte oluşan civa değerleri de karşılaştırıldı. Çalışmamızda, amalgam dolgusu olmayan kontrol gruplanmızdaki bireylerin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak tükürüklerinde değişik miktarlarda civa bulunduğu tespit edildi. Low copper amalgam ve High copper amalgam dolgu maddeleri uygulandıktan 1 saat sonra tükürük civa değerlerinde belirgin artışların olduğu gözlendi. Bu artışların 1 hafta sonra ve 1 ay sonra alman tükürük örneklerinde giderek azaldığı görüldü. Her iki amalgam dolgu maddesi ile yapılan dolgulardan sonra farklı zamanlardaki tükürük civa değerleri ve dolgu yüzey alanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmedi. High copper amalgam dolgu maddesi uygulanan grupta dolgu sayısı ile yüzey alam arasında, dolgu yapımından 1 hafta sonraki tükürükciva değerleri ile dolgu sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Low copper amalgam dolgu maddesinin uygulandığı grupta ise dolgu sayısı ile yüzey alam ve tükürük civa değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç olarak, Low copper amalgam ve High copper amalgam dolgu maddeleri ile dolgular yapıldıktan sonra tükürük civa değerlerinde değişimlerin olduğu belirlendi. Ancak bu iki dolgu maddesinin uygulanımından sonra farklı zamanlardaki tükürük civa değerleri karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXAMINATION OF RELATIONSHIPS BETWEEN CHANGE IN SALIVA MERCURY LEVEL AFTER THE PLACEMENT OF TWO DIFFERENT AMALGAM FILLING MATERIALS AND FILLING NUMBER AND SURFACE AREA Our study was planned in vivo in order to examine the change formed in saliva mercury value after using Low copper amalgam and High copper amalgam filling materials. Control groups were formed with saliva samples obtained before the placement of amalgam fillings. Study groups were formed with saliva samples obtained after the placement of an hour, a week and a month later of Black I type amalgam fillings. Saliva samples of control and study groups were examined by the method of Cold Vapor Atomic Absorption Spectrophotometry. Surface areas of these fillings were calculated by using computer supported mathematical methods. The relationships between surface areas, filling numbers and mercury value in saliva samples obtained at different times after the placement of fillings were examined in our study. Besides, mercury value formed in saliva after the placement of Low copper amalgam and High copper amalgam filling materials was compared. As a result of nutrition habits of Control groups who had no amalgam filling, variable quantities of mercury was determined in saliva of these people. It was observed that there were remarkable increases in saliva mercury value an hour later following the placement of Low copperamalgam and High copper amalgam filling materials. These increases gradually decreased in saliva samples taken a week and a month later. After both amalgam filling materials were placed a statistically significant relation couldn't determined between saliva mercury value taken at different times and filling surface areas. Statistically significant relationship was determined between surface area and filling number in the group in which High copper amalgam filling material was placed and between filling number and saliva mercury value taken a week later after the placement of fillings. However, statistically significant relationship wasn't determined between saliva mercury value and surface area and filling number in the group in which Low copper amalgam filling material was placed. As a result, changes were revealed in saliva mercury value after the placement of Low copper amalgam and High copper amalgam filling materials. However, statistically significant difference was not determined between saliva mercury value of these two filling materials.