Bölge hastanelerinde hemşirelik hizmetlerinin yönetsel organizasyonu açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 91414
  2. Yazar: NİLÜFER COMBA AKBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
69 Özet Bu çalışma bölge hastanelerindeki hemşirelik hizmetleri ve yönetim organizasyonu arasındaki farkı saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma Balıkesir ili Edremit ilçesinde Asker, Devlet ve Sigorta Hastanesi olmak üzere üç hastanede toplam 124 hemşire ile görüşülüp, hazırlanan anket aracılığıyla veriler toplanıp, yüzdelik ve çok gözlü ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Sigorta ve Devlet Hastanelerinde hizmet-içi eğitim programlarına istenilen önemin verilmediği, Asker Hastanesinin ise eğitim programlarını uygulama düzeyinin yüksek olduğu saptanmıştır. Her üç hastanede de oryantasyon programına istenilen önem verilmemektedir. Asker ve Sigorta Hastanesinde çalışan hemşirelerin hastalarla ilgili işlevleri ve hasta bakımını yeterli düzeyde yapmadıkları, Devlet Hastanesinin ise bu iki hastaneye göre daha yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Üç hastanede de çalışan hemşirelerin diğer personel jyuplannm işlevlerini yüksek oranda yaptıklarını belirtmişlerdir. Yönetim açısından da Devlet ve Sigorta Hastanesinin istendik düzeyde olmadıkları saptanmış, Asker Hastanesinde ise daha olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
70 Summary We planned this study to find out the difference of nursing and managing organizations between our regional hospitals. This study was carried out in three hospitals of Edremit, Balıkesir ( Military, Social Security and Govement ) with 124 nurses. Through questionnaire, we collected answers from all nurses of three hospitals and studied the results by che square test. Both social security and Goverment hospitals continuing education programs were not proper but in Military Hospital education programs, levels and attendance rate were higher. In all three hospitals, oriantation program was disregarded. In Military and Social Security Hospitals, nursing care and clinical works were not proper. In all three hospitals, nurses pointed out that they mostly do other staff's jobs besides their own work. In Goverment and Social Security Hospitals administration was not proper but in Military Hospital quality of administration was higher.