Targeted Advertisements – to Use or Not to Use? Inspection of the effect of Privacy Concerns on the influence of Targeted Advertisements on Purchase Intention and Brand Attitude
Hedefli Reklamlar – Kullanılmalı mı Kullanılmamalı mı? Gizlilik Endişelerinin, Hedefli Reklamların Satın Alma Niyeti ve Marka Tutumu üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 914158
- Danışmanlar: PROF. DR. ANNA FENKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıteıt Van Amsterdam
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Çevrimiçi izleme ve çevrimiçi kişisel bilgilerin çerezler aracılığıyla toplanmasındaki gelişmelerle birlikte, hedefe yönelik reklamların kullanımı her zamankinden daha yaygın hale geldi. Reklamları belirli tüketicilere hedefleme uygulaması, markalar tarafından giderek daha fazla kullanılıyor ve etkilerini daha iyi anlamak için akademisyenler tarafından araştırılıyor. Bu araştırmanın amacı, hedefli reklamların tüketicilerin satın alma niyetleri ve markaya yönelik tutumları üzerindeki etkilerini anlamak ve hedefli reklamların satın alma niyeti üzerindeki etkisini hafifleten mahremiyet endişelerinin etkisini açıklamaktır. Hedefe yönelik reklamlar, marka tutumlarını ve satın alma niyetlerini olumlu yönde etkilemek için markalar tarafından müşterilere daha ilgili reklamlarla ulaşmak için yaygın olarak kullanıldığından, bu araştırmanın uygulamanın etkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlaması beklenmektedir. Ayrıca araştırma, hedeflenen reklamların etkisini etkileyen en belirgin tüketici özelliğini (gizlilik endişeleri) içerir ve hedeflenen reklamların sonuçlarını etkileyen faktörlerin daha eksiksiz bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Ek olarak, manipülasyonlar için yaş yerine geliri kullanmanın akademik bilgide küçük ama potansiyel olarak önemli bir boşluğu doldurması bekleniyor. Sonuçlar, mahremiyet endişeleri ve sonucu değiştirebilecek hedefli reklamları belirleme yeteneği gibi birçok tüketici özelliği olduğundan, hedeflenen reklamların kullanımının istenen sonuçları elde etmek için kapsamlı çalışma gerektirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the developments in online tracking and collection of online personal information through cookies, the use of targeted advertisements has become more common than ever before. The practice of targeting advertisements to specific consumers have been increasingly used by brands and researched by academics to better understand the effects. The goal of this research is to understand the effects of targeted advertisements on consumers' purchase intentions and attitudes towards the brand, and to account for the influence of privacy concerns that moderate the effect of targeted advertisement on purchase intention. As targeted advertisements are commonly used by brands to reach customers with more relevant advertisements in order to positively influence their brand attitudes and purchase intentions, this research is expected to provide a further understanding of the effects of the practice. Also, the research includes the most prominent consumer characteristic that influences the effect of targeted advertisements (privacy concerns), leading to a more complete understanding of the factors that influence the outcomes of targeted advertisements. Additionally, the utilizing income instead of age for the manipulations is expected to fill a small, yet potentially important, gap in academic knowledge. The results present that the use of targeted advertisements require extensive work in order to assure desired outcomes, as there are many consumer attributes such as privacy concerns and ability to identify targeted advertisements that can alter the outcome.