2013-2023 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi çocuk immünoloji-alerji polikliniğinde nötropeni nedeni ile değerlendirilen hastaların klinik, laboratuvar, genetik ve takip özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the Clinical, Laboratory, Genetic, and Follow-up Characteristics of Patients Evaluated for Neutropenia at Ankara University Faculty of Medicine Pediatric Immunology and Allergy Clinic Between 2013 and 2023
  1. Tez No: 914170
  2. Yazar: MERVE EVGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ŞULE HASKOLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Nötropeni, çocuk yaş grubunda sık rastlanan ve ciddi hastalıkların da belirtisi olabilen bir bulgu olması nedeniyle hekimlerde ile ebeveynlerde kaygı oluşturan bir durumdur. Nötropenik hastanın detaylı ve dikkatli değerlendirilmesi ve doğru yönetilmesi hem gereksiz kaygıların hem de gereksiz tetkik etmenin önüne geçilmesini sağlayacaktır. İlk bir yaş için total nötrofil sayısının (TNS)
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Neutropenia is a common finding in the paediatric age group and can be indicative of serious underlying diseases, leading to anxiety among physicians and parents alike. A comprehensive and meticulous evaluation of neutropenic patients, in conjunction with effective management, can avert unwarranted anxieties and superfluous testing. Neutropenia is defined as an absolute neutrophil count (ANC) of