Kalça artroplastisinde lateral dekübit pozisyonu: Bacak uzunluğu farkının ölçümü ve fiziksel parametrelerin etkisi
Lateral decubitis position at hip arthroplasty: Leg length discrepancy measurement and effect of physical parameters
  1. Tez No: 914185
  2. Yazar: YUNUS KESİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı yapısal ya da fonksiyonel bacak uzunluk farkı olmayan bireylerde lateral dekübit pozisyonda pozisyona bağlı oluşan bacak uzunluk farkını ortaya koymak ve oluşan bu farkın yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ, bacak boyu, uyluk çevresi, kalça eklem hareket açıklığı parametreleri ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Katılımcılara muayene masasında lateral dekübit pozisyon verildi. Kalça ve diz 20 derece fleksiyonda ve ayak bileği nötral pozisyonda iken tasarladığımız platform ile ayak tabanları arasındaki mesafe ölçüldü. Görülen fark üzerinde tanımlayıcı istatistikler çalışıldı. Daha önce belirtilen parametreler ile ölçülen fark değerleri arasında korelasyon çalışmaları yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 201 kişi dahil edildi. Hastaların tamamında tanımlanan lateral dekübit pozisyonda üstteki bacağın daha kısa olduğu görüldü. Sağ ve sol taraf üstte kalacak şekilde yapılan ölçümlerde ortaya çıkan fark ortalaması sırasıyla 9.83±2.51 mm ve 9.92±2.55 mm idi. Korelasyon ve regresyon analizleri sonrasında bu farkın boy ve bacak boyu ile pozitif yönde, VKİ ile negatif yönde korele olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to reveal the position-related leg length difference in the lateral decubitus position in individuals without structural or functional leg length difference and to examine the relationship of this difference with age, gender, height, weight, BMI, leg length, thigh circumference, and hip joint range of motion parameters. Materials and Methods: Participants were placed in a lateral decubitus position on the examination table. The distance between the soles of the feet was measured with the platform of our design while the hip and knee were in 20 degrees of flexion and the ankle was in a neutral position. Descriptive statistics were studied on the observed difference. Correlation studies were conducted between the previously mentioned parameters and the measured difference values. Results: 201 people were included in the study. In all patients, it was seen that the upper leg was shorter in the defined lateral decubitus position. The mean difference in measurements made with the right and left sides up was 9.83±2.51 mm and 9.92±2.55 mm, respectively. After correlation and regression analyses, it was seen that this difference was positively correlated with height and leg length and negatively correlated with BMI.