Köpeklerde ethylene glycol ile oluşturulan akut toksikasyonların değişik alkol türevleri ile tedavi denemeleri
  1. Tez No: 91419
  2. Yazar: VEHBİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİNKAYA ŞENDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
112 5. ÖZET Bu çalışmanın amacı, 30 adet köpek üzerinde, EG' ün farmakokinetiği ve toksisitesinde etanol ve 4 - MP'ün etkilerinin araştırılması; ve bu etkilerin karşılaştırılmasıdır. Üç eşit gruba ayrılan köpeklere 13 ml/kg AF mide sondasıyla verilmiş, bundan 3 saat sonra tedavi gruplarında (n2= 10, n3= 10) tedaviler uygulanmıştır. I. Grupta ( Kontrol m ) yalnız AF verilip, 3, 7, 24 ve 28. saatlerde birinci gün 27,5 ml/kg, ikinci gün 22 ml/kg iki eşit oranda İV % 0.9 NaCI uygulanmış, II. Grupta FTS' de hazırlanan etanol' ün % 20' lik solüsyonu 3. ve 7. saatlerde 27,5 ml/kg iki eşit dozda, 24. ve 48. saatlerde 22 ml/kg iki eşit oranda İ.V. verilmiştir. Etanol uygulamasını takiben aynı saatlerde % 5'lik NaHC03 8 ml/kg İ.V. ve İ.P. uygulanmıştır. III. Grupta 4 - MP'ün FTS' da % 5'lik solüsyonu 3. saatte 20 mg/kg, 24. saatte 15 mg/kg, 36. saatte 5 mg/kg İ.V. dozları verilerek, bunlarla birlikte % 5'lik NaHC03 8 ml/kg uygulanmıştır. 3, 7, 12, 24 ve 48. saatlerde klinik bulgular, idrar analizleri ve biyokimyasal değişiklikler belirlenmiş, ölen köpeklerin hemen, tedavi gruplarında ise ikişer köpeğin bir hafta sonra otopsileri yapılmıştır. Kontrol grubunda ve tedavi gruplarında ilk klinik belirtiler 1 - 3 saat içerisinde şekillenmiştir. Tedavi edilmeyenlerde belirgin hipotermi ( 24. saatte 37,02 ± 0,3 ) tablosu, taşikardi ( 48. saat 125 ± 4,7 ) ve taşipne ( 48. saat 36 ± 4,3 ) oluşmuş, her iki tedavi grubunda bu değerlerde önemli ( p< 0,01 ) düzelmeler görülmüştür. Kontrol grubunda PCV değerlerinde önemli artışlar bulunmuştur ( 48. saat 69 ± 8 ). Her iki tedavi grubun da uygulanan tedavi yöntemleriyle dehidrasyon dengesi düzeltilerek, İdrar pH'sında ortalama pH'larda düşüşler görülmüştür ( 5,5 ± 0,7 ). Etanol verilenlerde pH 5,8 ± 0,6' ya kadar düşerken, 4 - MP verilenlerde ise en düşük değer 6,2 ± 0,6 olarak bulunmuştur. Ca - Okzalat kristalleri Tedavi gruplarında giderek azalan113 sayıda köpekte bulunmakla birlikte, kontrol grubunda daha fazla sayıda köpekte gözlenmiştir. 4 - MP verilenlerde hippurat kristallerine 24 ve 48. saatlerde hiç rastlanmamış, kontrol grubunda ise bütün köpeklerde görülmüştür. Serum üre ve kreatinin değerlerine göre, böbrek fonksiyonlarının tedavi gruplarında önemli oranda düzeldiği görülmüştür. Kontrol grubunda 7.
Özet (Çeviri)
114 6. SUMMARY This study was aimed at comparing and investigating the effect of ethanol and 4 - MP on the EG toxicity induceed 30 dogs. Dogs divided in to 3 equal groups and AF was given at the dose of 13 ml/kg by means of gastric tube. First group ( Control ) was left without treatment, second group (ethanol) was given ethanol and NaHCCb ( % 5 ) and third group was given 4 - MP and NaHC03 ( % 5 ). All animals in the control group received % 0.9 NaCI at the dose of 27.5 ml /kg first day, 22 ml/kg second day I.V. at 3., 7., 24. and 28. hours of EG toxication. Animals in the second group received İ.V. % 20 ethanol dilueted in % 0.9 NaCI at the dose of 27,5 ml/kg at 3. and 7. Hours, 22 ml/kg at 24. and 28. post EG toxication. The third group was given % 5 4 - MP dilueted in % 0,9 NaCI dose of 20 mg/kg at 3., 15 mg/kg at 24. Hours, 5 mg/kg 36. hours İ.V. post EG toxication. Secon and Third group also received % 5 NaHCCb at the dose of 8 ml/kg İ.V. Clinical signs, urine and biochemical analyses performed at 3., 7., 12., 24 and 48. hours of the EG toxication. Necropsy was also careed out on 2 dogs from each group. First clinical signs observed in all groups between first and third hours post EG toxication.