Ölçülü doz inhaler (ÖDİ) kullanan astımlı hastalarda kullanıma ilişkin sorunların ve eğitim gereksinmelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 91420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİNE MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
T.ÖZET Araştırma; astım hastalığı tanısı konmuş hastalarda ölçülü doz inhaler (ÖDİ) kullanım aşamalarında yapılan hataların ve eğitim gereksinimlerinin değerlendirilmesi, sorunların saptanması, hasta eğitiminde dikkat edilmesi gereken faktörlerin belirlenmesi, hemşirelik bakımının planlanmasında rehber olacak önerilerin ve ÖDİ kullanımında hasta eğitimini kolaylaştıracak“Hasta Eğitim Kitapçığının geliştirilmesi amacıyla deneysel- prospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmaya; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları A.B.D. Astım Polikliniğine bağlı Mayıs- Ağustos 1999 tarihleri arasında takip edilen ve ÖDİ kullanan 70 astım hastası dahil edilmiştir. Hastalarla ilgili veriler; ”Hasta Bilgi Formu“ ile ”ÖDİ Kullanım Aşamalarında Hata Saptama ve Eğitim Formu“ kullanılarak elde edilmiştir. Hastaların astım derecelerini belirlemek ve son durumlarını görmek amacıyla solunum fonksiyon testleri yaptırılmıştır, ÖDİ kullanımlarındaki hataları saptamak için ÖDİ' i kullanmaları istenmiş ve yapılan hatalar ilgili forma çekedilmiştir. Hastalar bire-bir eğitimle, sözlü + demostrasyonla + yazılı materyal (hasta eğitim kitapçığı) kullanılarak eğitilmiştir.Eğitimin verildiği tarihten 1 ay sonra hasta ikinci bir görüşmeye çağrılmış, solunum fonksiyon testlerinin kontrolü yapılmış ve eğitim sonrası doğru kullanımı değerlendirilerek, aşamalardaki ilerlemeleri kaydedilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; ”Kuder Richardson 2.0 yöntemi“, ”eşli t- testi“ ve ”Mc. Nemar x2 testi“ teknikleri kullanılmıştır.Hastaların kişisel ve hastalığa ait özellikleri, ÖDİ kullanımına eğitimin etkisi ve hastalara ait bazı özellikleri ile eğitimin etkinliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde ise; ”yüzdelik yöntemi“, ”ortalama ve sdandart sapmaların hesaplanması“,”student t-testi“ yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; hastaların hastalıkları hakkında yeterli bilgilerinin olmadığı, risk faktörlerinden korunmanın önemini bilmedikleri, kullanmaları gereken cihazlar konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları, ÖDİ kullanımını, önemini ve uygulama aşamalarının doğru yapılmasının tedavideki etkisini bilmedikleri, hemen hepsinin bu konular hakkında eğitim gereksinimlerinin olduğu, ”ÖDİ Kullanım Aşamalarında Hata Saptama ve Eğitim Formu"nun ÖDİ kullanım aşamalarının değerlendirilmesinde yararlı bir araç olduğu ve buna yönelik yapılan hasta eğitiminin başarılı olduğu belirlenmiştir. 86
Özet (Çeviri)
bVsuiwvia&y This prospective and experimental study is planned for evaluating the mistakes and educational needs in using Metered Dose inhaler (MDI), detecting problems, finding out factors that should be considered in“Patient Education Booklet”which is meant to make education of patients easier and preparing proposals that will guide nursery care in astmatic patients. 70 patients with asthma who were using MDI, admitting to the asthma polyclinic of Pulmonary Departmant of Cerrahpaşa Medical Faculty.University of Istanbul.were included in the study. Data concerning the patients were obtained by using the“Patient Information Form”and“Form for Education and Detecting Mistakes in Using MDI”. Pulmonary function tests were performed to evaluate asthma degree of the patients and to see their present conditions, and they were asked to use MDI to detect mistakes while doing this, and these mistakes were recorded in the related form. Patients were educated in a one-to-one manner, using written (patient education booklet) + verbal + demostrational education. Patients were called for a second interview 1 month after the education pulmonary function tests were performed once more, and the patients were checked if they could use their MDI in the correct way; then their progression was recorded.“Kuder Richardson's 2.0 analysis”,“paired t-test”and“Mc. Nemar %2 test”have been used for the statistical analysis.“Percentage method”,“mean and standart deviation calculations”and“student's t-test”were used to evaluate the personal features and properties due to their disease, the effect of education on MDI using and correlation of effectiveness of education and patients features. As a result we conclude that, patients do not have enough information about their disease, do not know about the importance of protecting from risk factors, about how to use the apparatus they needed, about the role of correct usage of MDI in their therapy and almost all patients need to be educated on these topics; and also "Form for Education and Detecting Mistakes in Using MDF'is a useful tool in evaluating steps of MDI using and patient education based on this is successful. 87