Van ili içme sularında mikroplastik kalıntısınınaraştırılması
- Tez No: 914195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CİHAT ÖNER, DOÇ. DR. RABİA MEHTAP TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mikroplastikler, plastik atıkların çevresel etkileri ve sağlık üzerindeki potansiyel zararlarıyla giderek daha fazla endişe yaratmaktadır. Çevrede uzun süre kalıcılığını sağlayan plastik atıklar, fizikokimyasal ve biyolojik etkilerle parçalanarak mikroplastiklere dönüşmektedir. Bu tez çalışmasında Van ili içme sularında mikroplastik kalıntısının araştırılması amaçlanmıştır. Van il sınırları içerisinde toplam 10 farklı yerden, 3 farklı zamanda ve 4 farklı hazır plastik su örneğinden alınan 42 numunede araştırılmıştır. Araştırmada numuneler su kaynağından cam kavanozlara alınarak analiz edilinceye kadar saklanmış, analiz öncesi kompresör ve filtrasyon basamakları ile 0,45µm por genişliğine sahip, bölmeli filtre kağıtlarından su örnekleri geçirilerek mikroplastikler toplanmıştır. Filtre kağıtları stereo mikroskop altında görüntülendi. Mikroskop incelemesi sonrasında renk, tür ve şekil olarak mikroplastik varlığı belirlenmiştir. Görüntülenen ve tespit edilen mikroplastik örnekleri Taramalı Elektron Mikroskobu (Scanning Electron Microscope - SEM) ile analiz edildi. Stero mikroskop ve SEM analizleri sonuçları ile Van ili içme sularında polivinil klorür (PVC), Polietilen (PE), Polipropilen (PP), Polistiren (PS) mikoplastik kalıntılarının olduğu belirlendi. Elde edilen bulgular ile mikroplastiklerin içme suları ile canlıların vücuduna girebileceği hayatımız için tehlike arz edebileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Microplastics are of increasing concern due to the environmental impact of plastic waste and potential health hazards. Plastic wastes, which remain in the environment for a long time, break down with physicochemical and biological effects and turn into microplastics. The aim of this thesis was to investigate the microplastic residues in drinking water of Van province. A total of 42 samples taken from 10 different locations, 3 different times and 4 different ready to use plastic water samples were analysed in Van province. In the study, the samples were taken from the water source into glass jars and stored until analysed. Before the analysis, microplastics were collected by passing the water samples through compressor and filtration steps and compartmental filter papers with a pore width of 0.45µm. The filter papers were visualised under a stereo microscope.Translated with DeepL.com (free version)After microscopic examination, the presence of microplastics in terms of colour, type and shape was determined. With the results of stereo microscope and SEM analysis, it was determined that there were polyvinyl chloride (PVC), polyethylene (PE), polypropylene (PP), polystyrene (PS) microplastic residues in the drinking water of Van province. With the findings obtained, it was concluded that microplastics could enter the bodies of living beings through drinking water and pose a danger to our lives.