Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı, aile bütünlük duygusu ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social media addiction, family cohesion and self-esteem in young adults
- Tez No: 914231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN OSMAN BİLGİVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkinlerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile aile bütünlük duygusu ve benlik saygısı arasındaki ilişkiler üzerinde durulmuştur. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde öğrenim gören toplam 406 lisans ve lisansüstü genç yetişkin öğrenci oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ)”ve“Aile Bütünlük (Tutarlılık) Duygusu Ölçeği (ABDÖ-K) Kısa Formu”ile birlikte“Rosenberg Benlik Saygısı”envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, frekans ve yüzde dağılımları incelenerek analiz edilmiştir. Belirli değişkenler arasındaki farkları detaylı bir şekilde incelemek için t-testi, gruplar arasındaki farkı değerlendirmek amacıyla ise parametrik testlerden Tek Yönlü Varyans Analizi, Değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere Pearson Korelasyon analizi gerçekleştirilmiş, anlamlı bir ilişki tespit edilmesi üzerine değişkenler arasında anlamlı yordayıcı olup olmadığını belirlemek adına Doğrusal Regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde: sosyal medya bağımlılığının aile bütünlük duygusu ve benlik saygısı ile orta düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu anlaşılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre ise sosyal medya bağımlılığının aile bütünlük duygusu ve benlik saygısını negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir şekilde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the associations among the social media usage patterns of young adults, the sense of family cohesion, and self-esteem. Employing the relational survey model, a quantitative research method, the investigation was conducted with a population of 406 undergraduate and postgraduate young adult students enrolled at Istanbul Sabahattin Zaim University during the 2023-2024 academic year. Data were collected through a demographic information form developed by the researcher, the“Social Media Addiction Scale (SMAS)”the“Family Cohesion (Consistency) Feeling Scale (FCFS)”, and the "Rosenberg Self-Esteem. The acquired data underwent analysis through the examination of frequency and percentage distributions. To scrutinize differences between specific variables, t-tests were applied, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was utilized for assessing disparities between groups. Pearson Correlation analysis was deployed to gauge relationships between variables, while Linear Regression analysis was executed to ascertain whether variables acted as significant predictors in the event of a noteworthy relationship. Results revealed a moderately significant negative correlation between social media addiction and both family cohesion and self-esteem. Regression analysis further indicated that social media addiction significantly and negatively predicts family cohesion and self-esteem.