M. İzzet Derveze'nin 'et-Tefsirü'l-hadis' adlı eserinde Yahudilik ve Hristiyanlığa yaklaşımı
M. Izzet Derveze's approach to Judaism and Christianity in his work 'et-Tefsirü'l-hadis'
- Tez No: 914238
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kur'an-ı Kerim'de ehli kitap kavramıyla bahsedilen Yahudiler ve Hristiyanlar ile ilgili ayetler mevcuttur. Onlar tarih boyunca sergiledikleri yanlış inanç ve davranışların yanı sıra, İslam'a ve Müslümanlara karşı takındıkları tutum sebebiyle de eleştirilmişlerdir. Günümüzde dinler arası etkileşimin artması, Yahudi ve Hristiyanları anlamayı ve tanımayı daha da gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda çağdaş Filistinli bir müfessir olan M. İzzet Derveze'nin onlarla aynı ortamda bulunmasının getirdiği bir avantajla et-Tefsirü'l-hadis adlı tefsirinde bu topluluklarla ilgili ayetlere yaklaşımı insanlığa ışık tutacaktır. Bu tez çalışması Derveze'nin Yahudi ve Hristiyanlarla ilgili yorumlarıyla sınırlandırılmış, diğer müfessirlerin görüşlerinden de kısmen istifade edilerek, Tevrat ve İncil'e de benzerlik ve farklılıklar açısından yer verilmiştir. Tezimiz giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde müfessirimizin hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Derveze'nin tefsirinde yer alan Yahudiliğin tarihi, inançları, ibadetleri ve ahlakî durumları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Derveze'nin tefsirinde Hristiyanlığın tarihi, Hz. Meryem ve Hz. İsa'ya yaklaşımı, inançları, ibadetleri ve ahlakî durumları açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise tezimiz hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are verses in the Quran about Jews and Christians, who are mentioned as the people of the book. They have been criticized throughout history for their wrong beliefs and behaviors, as well as their attitudes towards Islam and Muslims. The increase in interfaith interaction today makes it even more necessary to understand and know Jews and Christians. In this context, the approach of M. Izzet Derveze, a contemporary Palestinian commentator, to the verses about these communities in his commentary titled et-Tefsirü'l-hadis, with the advantage of being in the same environment with them, will shed light on humanity. This thesis study is limited to Derveze's comments about Jews and Christians, and by partially benefiting from the views of other commentators, the Torah and the Bible are also included in terms of similarities and differences. Our thesis consists of an introduction, two sections and a conclusion. In the introduction, information is given about the life, scientific personality and works of our commentator. In the first section, the history of Judaism, beliefs, worships and moral situations in Derveze's commentary are discussed. In the second section, the history of Christianity in Derveze's commentary, its approach to the Virgin Mary and Jesus, beliefs, worships and moral situations are tried to be explained. In the conclusion section, a general evaluation of our thesis is made.