Etem İzzet Benice'nin romanlarında yapı ve izlek
The structure and pattern in Etem İzzet Benice's novels
- Tez No: 734504
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH KANTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Popüler bir yazar olan Etem İzzet Benice, hayatının her safhasında çevresindeki olaylara karşı duyarsız kalmayarak özellikle gazetelerde sahip olduğu ideolojisini halka duyurmaya çalışır. Bu sayede kendi gazetelerini de çıkararak hem politikacı hem de yazar tarafını duyurur. Ayrıca çıkardığı gazetelerde diğer yazarların eserlerine de yer vererek tefrika roman ve hikâye geleneğinin devamında önemli bir isim olmuştur. Etem İzzet Benice, romanlarında daha çok aşk ve kadın temaları üzerinde dururken tarihi dönemlerle ilgili de romanları mevcuttur. Çoğu romanın dramla sonuçlanmasının yanında her romanında okuyucuya verilmek istenen bir mesaj içermektedir. Milletvekili, gazeteci, politikacı, öğretmen ve yazar olan Etem İzzet Benice, Türk Edebiyatı'nda 16 romanı ve çeşitli türlerdeki yazıları ile yer almaktadır. Bu çalışmada Etem İzzet Benice'nin 16 romanı yapı ve izlek yönü ile incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde Etem İzzet Benice'nin hayatı, mesleki kariyeri ve gazeteleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ilk romandan son romana kadar 16 romanın yazım yıllarına göre incelenmiş yapı ve izlekleri yer alır. Yapı ve İzleklerin ardından romanlardaki ortak yapı eklenerek üçüncü bölümde ise sonuç, kaynakça ve özgeçmiş eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Etem İzzet Benice, a popular writer, tries to make his ideology known to the public, especially in the newspapers, by not being insensitive to the events around him at every stage of his life. In this way, he publishes his own newspapers and announces both the politician and the writer side. In addition, he became an important name in the continuation of the serialized novel and story tradition by including the works of other authors in the newspapers he published. While Etem İzzet Benice mostly focuses on the themes of love and women in his novels, he also has novels about historical periods. In addition to the fact that most of the novels end in drama, each novel contains a message that is desired to be given to the reader. Etem İzzet Benice, a deputy, journalist, politician, teacher and writer, takes place in Turkish Literature with 16 novels and articles in various genres. In this study, 16 novels of Etem İzzet Benice were examined in terms of structure and theme. In the first part of the thesis, there are 16 novels from the first to the last novel, which are analyzed according to their writing years. After the Structure and Themes, the common structure in the novels was added and the conclusion, bibliography and resume were added in the third part.