İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavında DKAB sorularının ve ilgili oldukları kazanımların Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi
Examining the DKAB questions in the primary and secondary school scholarship exams and the related asquisitions according to the Revised Bloom Taxonomy
- Tez No: 914237
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ YUSUF ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma 2020-2024 yılları arasında uygulanan Bursluluk sınavında bulunan DKAB sorularını ve bu soruların ilişkilendirildiği kazanımları, Yenilenmiş Bloom Taksonomisi (YBT) çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda araştırmamızda nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmış ve veriler doküman incelemesi ile elde edilerek ortaya koyulmuştur. 8. Sınıflara yönelik 58 adet DKAB sorusu incelenerek öncelikle öğretim programındaki uygun kazanımlarla eşleştirilmiş ardından hem kazanımların hem DKAB sorularının taksonomik analizi yapılmıştır. Analiz yapılırken objektifliği ve güvenirliği sağlamak için uzman görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmada 58 DKAB sorusu 23 farklı kazanım ile eşleştirilmiş ve kazanımlar ile soruların YBT çerçevesinde benzer bir dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca göre kazanımların ve soruların YBT' ye göre dengeli bir dağılım göstermediği, bilgi boyutuna göre kavrama, bilişsel süreç boyutuna göre anlama basamaklarında yığılma olduğu sonucu elde edilmiştir. Farklı yıllarda yapılan sınavlar karşılaştırıldığında da benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Bu durum 8. Sınıf Bursluluk sınavı DKAB sorularının öğrencilerin üst düzey bilişsel süreçlerini ölçmede yetersiz kaldığını göstermektedir. Araştırmanın sonucunda 8. Sınıf Bursluluk sınavı sorularının, üst düzey bilişsel süreçleri ölçecek nitelikte ve dengeli bir dağılım gösterecek şekilde revize edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse Religious Culture and Ethics questions in Scholarship Exam in 2020-2024 and the objectives that these questions are associated with within the framework of the Revised Bloom's Taxonomy (RBT). In this regard, case study design, one of the qualitative research methods, was used in our research and the data were obtained through document analysis and presented with a descriptive approach. 58 DKAB questions for the 8th grade were examined and firstly matched with the corresponding objectives in the curriculum, and then a taxonomic analysis of both objectives and DKAB questions was conducted. Expert opinions were used to ensure the objectivity and reliability of the analysis. In the study, 58 DKAB questions were matched with 23 different objectives and it was concluded that the objectives and questions showed a similar distribution within the framework of RBT. According to this result, it was concluded that the gains and questions did not show a balanced distribution according to YBT, and that there was an accumulation in the comprehension steps according to the knowledge dimension and in the comprehension steps according to the cognitive process dimension. Similar results were obtained when examinations carried out in different years were compared. This shows that the 8th grade DKAB questions in Scholarship Exam are inadequate to measure students' higher levels of cognitive processes. As a result of the study, it was suggested that the 8th Grade DKAB questions in Scholarship Exam should be revised to measure high-level cognitive processes and show a balanced distribution.