Taberi ve Mevdudi'nin Yahudilik ve Hristiyanlığa yaklaşımı
Tabari and Mawdudi's approach to Judaism and Christianity
- Tez No: 914242
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamızda geleneksel tefsirlerden Taberi'nin Taberi Tefsiri ve modern dönem tefsiri olarak kabul edilen Mevdudi'nin Tefhimu'l Kur'an adlı eserlerinde Yahudilik ve Hristiyanlık algısının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmamızda öncelikle Yahudilik ve Hristiyanlık hakkında temel bilgiler verildikten sonra ele alınacak konularla ilgili ayetler belirlenmiş, önemli kavramlar üzerinde durulmuş ve müfessirlerimizin yorumları ve değerlendirmeleri sunulmuştur. Ayrıca gerekli görülen yerlerde diğer müfessirlerin görüşlerine de yer verilmiştir. Yahudi ve Hristiyanların kendi kutsal metinlerinden alıntı ve bilgiler verilerek benzerlikler ve farklılıklar açığa çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to reveal the views of the people of the book inTaberi's Tafsir of Taberi which is called traditional and Mawdudi's Tefhimu'l Kur'an which is considered as the modern period commentary. In our study after giving basicinformation about Judaism and Christianity, verses related to the subjects to be discussed were determined, important concepts were based on them and the comments and evaluations of our commentators were presented. In addition, the opinions of other commentators are included where necessary. The similarities and differences have been tried to be revealed by giving quotations and information from the sacred texts of the people of the book.