Tevekkül yönelimi ile sınav kaygısı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study o the relationship between trust tendency and exam anxiety
  1. Tez No: 914246
  2. Yazar: ALİME ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, tevekkül eğitimi alan öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığını incelemektir. Buna ilave olarak sınav kaygısının sosyoekonomik durum, anne baba birliktelik durumu ve cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Erkan Volkan Yiğit Anadolu İmam- Hatip Lisesinde öğrenim gören 57 kız 53 erkek öğrenci olmak üzere toplam 110 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak Totan (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan Westside Sınav Kaygısı Ölçeği ve demografik özelliklerin tespiti için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu modelden oluşan deneysel bir araştırmadır. Araştırmada ilk olarak seçilen örneklem grup rastgele deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmış ve gruplara ön test uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön test sınav kaygısı puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edildikten sonra deney grubuna El-vekil ismi çerçevesinde 4 haftalık bir programda haftada bir saat olmak üzere tevekkül eğitimi verilmiştir. Tevekkül eğitiminin içeriğini El- vekil isminin geçtiği ayetler ve tevekkül kavramı oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubunun ön test-son test sınav kaygısı puanlarının analizi sonucunda; deney grubunun ön test-son test sınav kaygısı puanları arasında anlamlı bir fark olduğu ve kontrol grubunun ön test- son test sınav kaygısı puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Bu bulgulara dayanarak tevekkül eğitiminin sınav kaygısı yaşayan öğrenciler üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether there is a significant difference in exam anxiety levels among students who have received trust training. Additionally, it aims to investigate whether exam anxiety shows a significant difference according to socioeconomic status, parental unity status, and gender variables. The sample of the study consists of 110 students, including 57 girls and 53 boys, studying at Erkan Volkan Yiğit Anatolian Imam Hatip High School. The Westside Test Anxiety Scale, adapted into Turkish by Totan (2018), and a Personal Information Form were used to determine demographic characteristics. The research is an experimental study consisting of a pretest-posttest control group model. Initially, the selected sample group was randomly divided into experimental and control groups, and pretests were applied to these groups. After determining that there was no significant difference between the pretest exam anxiety scores of the experimental and control groups, the experimental group received trust training based on the name Al-Wakil for one hour per week for 4 weeks. The content of the trust training included verses where the name Al-Wakil is mentioned and the concept of trust. As a result of the analysis of the pretest and posttest exam anxiety scores of the experimental and control groups, it was determined that there was a significant difference between the pretest and posttest exam anxiety scores of the experimental group, and no significant difference between the pretest and posttest exam anxiety scores of the control group. Based on these findings, it was concluded that trust training had a positive effect on students experiencing exam anxiety.