1940-1970 yılları arasında Türk şiirinde işçi sınıfı ve sınıf çatışması
Wonking class and class confliction in Turkish poetry between 1940-1970
- Tez No: 914245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Edebiyat doğuşuyla birlikte daima toplumdan etkilenmiş, içinde kendine bir malzeme bulmuş, toplumsal olay ve olgulardan nasibini almıştır. Edebiyat bireyler aracılığıyla ortaya sunulan ürünlerdir, birey ise toplumun bir parçasıdır. Bu yüzden yaşananlar bireyi, dolayısıyla edebiyatı etkilemiştir. Edebiyatın duygu yoğunluğunun fazla olduğu türlerden biri de 'şiir'dir. Bu tür ile şairler toplumsal olgu, olay ve akımlardan etkilenerek ürünler vermiştir. Bu akımlardan biri de 1848'de Karl Marks tarafından ortaya atılan“Marksizm”dir. Temelde siyasal ve sosyal bir akım olmasına rağmen sanatta da büyük bir yankı uyandırmış ve birçok sanatçının yapıtlarına tesir etmiştir. Bu çalışmada da temelde siyasal ve toplumsal bir hareket olan Marksizm'in, 1940 ile 1970 yılları arasında Türk edebiyatında, şiir türüne nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Türk edebiyatında Marksist şairlerin 1940-1970 yıllarında yazılan şiirleri, İşçi Sınıfı ve Sınıfsal Çatışma başlığı altında ele alınarak incelenmiştir. Çalışmanın asıl amacı, şairlerin toplumsal bir hareket olan Marksizm'i nasıl yorumladıkları ve şiirlerinde ne şekilde ele aldıklarını tahlil etmeye yöneliktir. Çalışma sırasında ele alınan şiirler tematik olarak incelenmiştir. Şiirlerde vurgulanan sınıfsal çatışma olgusunun toplumdaki hangi sınıfları işaret ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the birth of literature, it has always been influenced by society, found a material for itself in it, and received its share of social events and phenomena. Literature is a product presented through individuals, and the individual is a part of society. For this reason, what happened affected the individual, and therefore literature. One of the genres in which literature has an excessive intensity of emotion is 'poetry'. With this genre, poets have given products influenced by social phenomena, events and trends. One of these trends is“Marxism”, which was put forward by Karl Marx in 1848. Although it is basically a political and social trend, it has also had a great impact on art and has influenced the works of many artists. In this study, we also discussed how Marxism, which is basically a political and social movement, was reflected in the genre of poetry in Turkish literature between Dec. 1940 and 1970. The poems of Marxist poets in Turkish literature written in the years 1940-1970 have been examined by considering them under the heading of Working Class and Class Conflict. The main purpose of the study is to analyze how poets interpret Marxism, a social movement, and how they treat it in their poems. The poems covered during the study were examined thematically. It has been revealed which classes in society the phenomenon of class conflict highlighted in the poems points to.