J. Werner 'Praktısche Vıoloncello Schule' kitabının hedef ve hedef davranışlar yönünden incelenmesi
Review of J. Werner's 'Praktische Violoncello Schule' book in terms of target and target behaviors
  1. Tez No: 914247
  2. Yazar: OZAN ALVUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÇİFTÇİBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırma kapsamında; J. Werner ''Praktische Violoncello Schule Metodunun bilişsel ve devinişsel hedef ile hedef davranışları tespit edilmiştir. Araştırma çerçevesinde Uçan (1997) tarafından geliştirilen Çalgı Metotlarını Çağdaş Öğretim Programı Modeline Dayalı Metot Çözümleme Yöntemiyle İnceleme yaklaşımı kullanılarak yapılan incelemeler gruplandırılarak sunulmuştur. Araştırmanın amacı; J. Werner ''Praktische Violoncello Schule'' Metodundaki, bilişsel ve devinişsel olarak ulaşılması beklenen hedef ile hedef davranışları belirlemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ''Praktische Violoncello Schule'' Metodundaki hedef ve hedef davranışlar, Bloom Taksonomisi kapsamında ''bilişsel'' ve ''devinişsel'' olarak sınıflandırılmıştır. Betimsel bir yöntem kullanılan bu araştırmanın örneklemini, ''Praktische Violoncello Schule'' metodunda yer alan ve piyano eşliği bulunan 43 etüt oluşturmaktadır. Araştırma doğrultusunda incelenen 43 etüt içerisinde; bilişsel olarak 45 hedef ve 104 hedef davranış ile devinişsel olarak 104 hedef ve 347 hedef davranış belirlenmiştir. İncelenen etütlerden elde edilen bulgular kapsamında; hedeflerin, bilişsel alanda ''bilgi'' basamağında ve devinişsel alanda ''uyarılma, kılavuz denetimi yapma ve beceri haline getirme'' basamaklarında olduğu belirlenmiştir. Araştırmadaki bulgulardan elde edilen sonuçlara göre; metodun hem bilişsel hem de devinişsel düzeyde çok sayıda hedef ile hedef davranışı kazandırmayı amaçladığı ancak devinişsel alanda daha fazla kazanımın metot içerisinde yer aldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the cognitive and psychomotor objectives and target behaviors of J. Werner's Praktische Violoncello Schule method have been identified. The analyses conducted within the framework of the study were presented by grouping them according to the approach developed by Uçan (1997), which is based on the“Method Analysis Approach in Line with the Contemporary Curriculum Model for Musical Instrument Methods. ”The aim of the study is to determine the cognitive and psychomotor objectives and target behaviors expected to be achieved in J. Werner's Praktische Violoncello Schule method. In line with this aim, the objectives and target behaviors in the Praktische Violoncello Schule method have been classified as“cognitive”and“psychomotor”according to Bloom's Taxonomy. The study employs a descriptive method, with its sample comprising 43 études with piano accompaniment included in the Praktische Violoncello Schule method. Within the 43 études examined as part of the study, 45 objectives and 104 target behaviors were identified as cognitive, while 129 objectives and 347 target behaviors were identified as psychomotor.Based on the findings obtained from the analyzed études, it was determined that the objectives are situated at the“knowledge”level in the cognitive domain, and at the“arousal, guided response, and mechanism”levels in the psychomotor domain. According to the results derived from the study's findings, it can be said that the method aims to instill numerous objectives and target behaviors in both cognitive and psychomotor domains, though it includes more outcomes in the psychomotor domain.