Büyük İskender'in Lykia-Pamphylia seferi
Lycian and Pamphylian campaing of Alexandre the Great
- Tez No: 914301
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
II. Phillippos'un MÖ 336'daki ölümü ile Antik Makedon Krallığı'nın başına geçen Büyük İskender MÖ 336-323 yılları arasında kaldığı Makedon tahtında sadece Makedon tarihini değil aynı zamanda yaptıklarıyla dünya tarihini de adını unutturmayacak şekilde derinden etkiledi. Bu dönemde on üç yıllık iktidarlık süresinin büyük bir kısmı olan MÖ 334-323 yılları arasına denk gelen on bir yıllık süresini Pers İmparatorluğu'nun topraklarında geçirerek Pers İmparatorluğunu tarih sahnesinden sildi. Bu zaman zarfının yaklaşık bir buçuk yıllık zaman dilimine denk gelen ve de MÖ 334 baharı ile başlayıp MÖ 333 sonbaharı ile son bulan kısmını günümüzde Anadolu topraklarına denk gelen Küçük Asya'da geçirdi. Bu dönemin ise birkaç aylık kısmına denk gelen MÖ 334'ün sonu ile MÖ 333'ün başındaki kış mevsimini ise günümüz Antalya sınırlarına denk gelen Lykia ve Pamphylia'da geçirdi. Böylece bu çalışmada ise İskender'in Lykia ve Pamphylia temelinde izlediği strateji, ilgili bölgedeki geçtiği güzergahlar ve sonucunda ortaya çıkan rota araştırılmaya çalışılmıştır. Bunun yanında ilgili tarihi coğrafik alanlardaki hareket esnasında vuku bulan askeri ve siyasi olaylar ele alınmıştır. Nihayetinde antik, modern kaynaklar ışığında ve de arkeolojik verilerin yardımı ile de İskender tarihi açısından hakkında daha az bilgi bulunan seferin ve Akdeniz tarihi açısından önemli olan Lykia ve Pamphylia geçişi hakkında daha fazla bilgi ortaya katmak umulmuştur.
Özet (Çeviri)
Alexander the Great, who became the head of the Ancient Macedonian Kingdom after the death of Philippos in 336 BC, had a profound impact not only on Macedonian history but also on world history with his actions during his reign on the Macedonian throne between 336 and 323 BC. During this period, he spent the majority of his thirteen-year reign, eleven years between 334 and 323 BC, in the territory of the Persian Empire, erasing the Persian Empire from the stage of history. He spent the part of this period, which corresponded to a period of approximately one and a half years, starting with the spring of 334 BC and ending with the autumn of 333 BC, in Asia Minor, which coincides with today's Anatolian territory. He spent the winter of the end of 334 BC and the beginning of 333 BC, which corresponded to a few months of this period, in Lykia and Pamphylia, which coincide with the borders of today's Antalya. Thus, in this study, the strategy followed by Alexander on the basis of Lykia and Pamphylia, the routes he passed in the relevant region and the resulting route were tried to be investigated. In addition, military and political events that occurred during the movement in the relevant historical and geographical areas were discussed. Ultimately, in the light of ancient and modern sources and with the help of archaeological data, it is hoped to reveal more information about the expedition, about which less is known in terms of the history of Alexander, and the passage of Lykia and Pamphylia, which is important for the history of the Mediterranean.