Beş yıldızlı otellerde akıllı turizm uygulamaları: Karşılaştırmalı bir araştırma
Smart tourism applications in five star hotels: A comparative study
- Tez No: 914318
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, teknoloji, akıllı teknoloji, akıllı turizm konularını irdeleyerek Henn na Hoteli ve Hilton Otelleri'nde kullanılan teknolojik çözümlerin misafir memnuniyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, her iki otelde de kullanılan yenilikçi teknolojiler analiz edilmiş ve“TripAdvisor”ile“Booking.com”gibi platformlardaki misafir yorumları incelenmiştir. Henn na Hoteli'nin robotik sistemler ve otomasyon teknolojileri kullanarak futuristik bir deneyim sunmaya çalıştığı, ancak bu teknolojilerin bazı durumlarda insan etkileşiminin eksikliğinden dolayı yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Hilton Otelleri'nin ise dijital check-in, dijital anahtar ve IoT tabanlı oda içi teknolojiler gibi kullanıcı dostu çözümler sunarak misafir memnuniyetini artırmayı hedeflediği gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, her iki otelin de misafir deneyimini geliştirmek için teknolojiyi kullanma stratejilerinde farklı güçlü ve zayıf yönlere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. SWOT analizi kullanılarak her iki otelin güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri değerlendirilmiş; otelcilik sektöründe teknoloji kullanımının misafir memnuniyetini artırma potansiyeline sahip olduğu ancak bu teknolojilerin başarılı bir şekilde entegrasyonunun kritik öneme sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma, otellerin gelecekte daha dengeli ve kullanıcı odaklı bir teknoloji stratejisi geliştirmeleri gerektiği yönünde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of technological solutions used at Henn na Hotel and Hilton Hotels on guest satisfaction by exploring topics related to technology, smart technology, and smart tourism. The study analyzes the innovative technologies used in both hotels and reviews guest comments on platforms such as TripAdvisor and Booking.com. It was found that Henn na Hotel strives to provide a futuristic experience by utilizing robotic systems and automation technologies, but these technologies sometimes fall short due to the lack of human interaction. Hilton Hotels, on the other hand, aims to enhance guest satisfaction by offering user-friendly solutions such as digital check-in, digital keys, and IoT-based in-room technologies. The results of the study reveal that both hotels have different strengths and weaknesses in their strategies for using technology to enhance the guest experience. Using SWOT analysis, the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of both hotels were evaluated; it was concluded that while technology has the potential to increase guest satisfaction in the hospitality sector, the successful integration of these technologies is of critical importance. The study suggests that hotels should develop a more balanced and user-focused technology strategy in the future.