Influence of the growing media on yield andphytochemical composition of rocket salad (Eruca sativa L. and Diplotaxis tenuifolia L.) microgreens
Farklı yetiştirme ortamlarında roka salata (Eruca sativa L. and Diplotaxis tenuifolia L.) mikro yeşilliklerinin verim ve fitokimyasal bileşimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 914382
  2. Yazar: BAŞAK SELİN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İLBİ, PROF. DR. JUAN ANTONİO HERNANDEZ FERNANDEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alternatif gıda kaynakları, özellikle hızla artan küresel nüfus karşısında, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Madde 2'de belirtilen hedeflerle uyumlu olan sıfır açlığa ulaşma ve beslenme standartlarını geliştirme gibi küresel zorlukların ele alınmasında kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, üç yerel Eruca sativa çeşidinden ve E. sativa'nın yabani bir akrabası olan Diplotaxis tenuifolia'nın ticari bir çeşidinden mikro yeşillik yetiştirilmesini incelemektedir. Üç farklı yetiştirme ortamında yetiştirilen bitkilerde verim, klorofil, toplam fenolik bileşikler, glukozinolatlar ve makro besin içeriği değerlendirilmiştir: saf torf (0:100 w:w), torf-kompost karışımı (50:50 w:w) ve saf kompost (100:0 w:w). Torf-kompost karışımında yetiştirilen bitkiler en yüksek verim ve yaprak alanını sergilemiştir. Buna karşılık, tek başına kompostta yetiştirilen bitkiler verimde (%55) ve yaprak alanında (%46,7) önemli bir düşüş gösterirken, tek başına torfta yetiştirilen bitkiler torf-kompost karışımına kıyasla verimde (%48) ve yaprak alanında (%43,1) kayda değer bir azalma göstermiştir. En yüksek nitrat konsantrasyonu, ortalama 5748,45 mg kg-1 FW, kompostta yetiştirilen bitkilerde gözlenmiş, bunu kompost-torf karışımındakiler izlemiştir (ortalama 3350,28 mg kg-1 FW). Buna karşılık, torfta yetiştirilen bitkilerdeki nitrat konsantrasyonu önemli ölçüde daha düşüktür (ortalama 171,3 mg kg-1 FW). Torf-kompost karışımında yetiştirilen mikro yeşillikler taze ağırlık ve bitki boyu gibi daha iyi morfolojik özellikler göstermesine rağmen, fitokimyasal içerik (toplam glukozinolat ve fenolik) açısından aynı performansı gösterememiştir. Bu farklılık, yetiştirme koşullarının karmaşıklığını ve bu koşulların bitki besin profilleri üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır. Aynı zamanda, verim ve beslenme kalitesini dengeleyen en uygun yetiştirme koşullarını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Alternative food sources are critical in addressing global challenges such as achieving zero hunger and enhancing nutritional standards, which align with the objectives specified in Article 2 of the Sustainable Development Goals, particularly in the face of a rapidly expanding global population. This study examines the cultivation of microgreens from three local varieties of Eruca sativa and a commercial variety of Diplotaxis tenuifolia, a wild relative of E. sativa. We evaluated the yield, chlorophyll, total phenolic compounds, glucosinolates, and macronutrient content in plants grown in three different growing media: pure peat (0:100 w:w), peat-compost mixture (50:50 w:w), and pure compost (100:0 w:w). The plants cultivated in a peat-compost mixture exhibited the highest yield and leaf area. In comparison, the plants grown in compost alone showed a significant decrease in yield (55%) and leaf area (46.7%), while the plants grown in peat alone demonstrated a notable reduction in yield (48%) and leaf area (43.1%) compared to the peat-compost mixture. The highest nitrate concentration, 5748.45 mg kg-1 FW on average, was observed in plants grown in compost, followed by those in the compost-peat mixture (3350.28 mg kg-1 FW on average). In comparison, the nitrate concentration in plants grown in peat wassignificantly lower (171.3 mg kg-1 FW on average). Althoughmicrogreens cultivated on a peat-compost mixture resulted in better morphological traits such as fresh weight and plant height, they did not perform as well in phytochemical content (total glucosinolate and phenolic). This discrepancy underscores the complexity of growing conditions and their effects on plant nutritional profiles, emphasizing the need for further research to optimize growing conditions that balance both yield and nutritional quality.