اخلوارج واملعتزلة يف كتاب )تاج العروس( للزبيدي )ت 1205ه(
ez-Zebidi'nin Tacü'l-Arus isimli eserinde Hariciler ve Mutezile
- Tez No: 914397
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Islamic University in Madinah
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Araştırma bir giriş, bir önsöz, iki bölüm, bir sonuç ve dizinlerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde bir editör yazısı, konunun önemi ve seçilme nedenleri, önceki çalışmalar, araştırma planı ve araştırmada kullanılan metodoloji yer almaktadır. Önsöz ise, genel olarak tanımları ve en belirgin inançlarının beyanı açısından Hariciler ve Mu'tezile'den bahsettiğim, Zubeydi'nin hayatı ve kitabı hakkında bilgi verdiğim ve yazarın bu kitapta mezhepleri ve görüşlerini sunma yaklaşımını açıkladığım iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Haricilerden bahsedilmektedir. Bu bölümde Haricilerin tanımı, kökenleri, tanımları, isimleri, kitapta Hariciler arasında sayılan farklı mezhepler (Tacü'l-Arus), Hariciler, A'lamü'l-Haric ve kitapta Haricileri ve işledikleri suçları kötülerken nelerden bahsedildiği gibi dört araştırma alanını içermektedir. İkinci bölüm: Mu'tezile'nin zikri: Mu'tezile'nin tanımı, kökeni, mezhepleri, âlimleri ve görüşlerinden bahsettiğim dört bölümden oluşmaktadır. Sonuç bölümü: Sonuç: Araştırma sırasında elde edilen en önemli sonuçları içermektedir. Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)Araştırma bir giriş, bir önsöz, iki bölüm, bir sonuç ve dizinlerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde bir editör yazısı, konunun önemi ve seçilme nedenleri, önceki çalışmalar, araştırma planı ve araştırmada kullanılan metodoloji yer almaktadır. Önsöz ise, genel olarak tanımları ve en belirgin inançlarının beyanı açısından Hariciler ve Mu'tezile'den bahsettiğim, Zubeydi'nin hayatı ve kitabı hakkında bilgi verdiğim ve yazarın bu kitapta mezhepleri ve görüşlerini sunma yaklaşımını açıkladığım iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Haricilerden bahsedilmektedir. Bu bölümde Haricilerin tanımı, kökenleri, tanımları, isimleri, kitapta Hariciler arasında sayılan farklı mezhepler (Tacü'l-Arus), Hariciler, A'lamü'l-Haric ve kitapta Haricileri ve işledikleri suçları kötülerken nelerden bahsedildiği gibi dört araştırma alanını içermektedir. İkinci bölüm: Mu'tezile'nin zikri: Mu'tezile'nin tanımı, kökeni, mezhepleri, âlimleri ve görüşlerinden bahsettiğim dört bölümden oluşmaktadır. Sonuç bölümü: Sonuç: Araştırma sırasında elde edilen en önemli sonuçları içermektedir.
Özet (Çeviri)
The research includes an introduction, a preface, two chapters, a conclusion, and indexes. The introduction includes an editorial, the importance of the subject and the reasons for its selection, previous studies, the research plan, and the methodology used in the research. As for the preface, it includes two sections, in which I mentioned the Khawarij and the Mu'tazilis, in terms of their definition and the statement of the most prominent beliefs in general, and about Zubaidi's life and his book; a statement about the author's approach in presenting the sects and their views in this book. The first chapter mentions the Khawarij. It includes four research areas, in which I have mentioned the definition of the Khwarij, and their origins, description, names, and the different sects that were counted among the Khawarij in the book (taj al-Arus), as well as the Khawarij, As well as A'lam al-Khawarij, and what was mentioned in the book in dispraising the Khawarij and their crimes. The second chapter: the mention of Mu'tazilah: It includes four sections, in which I mentioned: the definition of Mu'tazilah, their origin, their sects, their scholars , and their views. The conclusion: The conclusion: it includes the most important results that were attained during the research.