Ampute futbol oyuncularında skapular diskinezi varlığının incelenmesi
Examination of the presence of scapular dyskinesis in amputee football players
  1. Tez No: 914396
  2. Yazar: YALÇIN ÖZDURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ampute futbol sporcularında skapular diskinezi varlığının incelendiği bu çalışma 18- 45 yaş aralığındaki ampute futbolcular üzerinde gerçekleştirilmiş, 28 dizüstü ve 16 diz altı ampute olmak üzere toplamda 44 futbolcunun değerlendirilmesi ile tamamlanmıştır. Futbolcuların yaş ortalamaları 26,47±5,86 yıl, BKİ ortalamaları 21,12±2,18 kg/m2 , kanedyen kullanma süresi ortalamaları 12,43±6,68 yıl ve spor yılı ortalamaları 9,02±4,95 idi. New York Postür Analiz Skalası, omuz internal ve eksternal normal eklem hareketi ölçümü, sırt kaşıma testi, posterior kapsül kısalığı, lateral skapula kayma testi ve skapular diskinezi testi kullanılarak yapılan değerlendirme sonucunda futbolcuların ampute taraf ve sağlam taraflarında daha çok tip I ve tip II skapular diskinezi olduğu tespit edilmiştir. Skapular diskinezi tipleri açısından total dağılıma bakıldığında ise futbolcuların 24'ünde ampute tarafta, 26'sında ise sağlam tarafta skapular diskinezi saptanmıştır. Lateral skapula kayma testi sonuçlarına göre unilateral kanedyen kullanan futbolcularda T3 vertebra seviyesinde nötral ve 45 derece abdüksiyon pozisyonunda unilateral skapular diskinezi oranı daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Sırt kaşıma testi ve posterior kapsül kısalığının lateral skapula kayma testi ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study examined the presence of scapular dyskinesis in amputee football players between the ages of 18 and 45. A total of 44 players, including 28 knee-level amputees and 16 below-knee amputees were evaluated. The mean age of the players was 26.47±5.86 years, mean BMI was 21.12±2.18 kg/m2, mean duration of prosthetic use was 12.43±6.68 years, mean duration of sports participation was 9.02±4.95 years. Evaluation was performed using the New York Posture Analysis Scale, measurement of internal and external normal joint motion of the shoulder, scapular winging test, posterior capsule tightness, lateral scapular sliding test, and scapular dyskinesis test. The assessment revealed that the players had more type I and type II scapular dyskinesis on the amputee and non-amputee sides. Dyskinesis was detected in 24 players on the amputee side and in 26 players on the non-amputee side. According to the results of the lateral scapular sliding test, unilateral elbow crutch users had a higher rate of scapular dyskinesis at the T3 vertebra level in the neutral and 45-degree abduction positions (p0.05). The scapular winging test and posterior capsule tightness were found to have no statistically significant relationship with the lateral scapular sliding test (p>0.05).