Türk aydın tipolojisi üzerine karşılaştırmalı bir inceleme: Cemil Meriç ve Attila İlhan
A Comparative study of Turkish intellectuels: Cemil Meriç and Attila İlhan
  1. Tez No: 914409
  2. Yazar: MERT KİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışma, cumhuriyet döneminin önemli aydınlarından olan Cemil Meriç ve Attila İlhan'ın yaşamlarını, eserlerini ve onlar hakkında yazılanları incelemektedir. İlk bölümde, tek bir tarih akışı içerisinde, her iki yazarın hayat hikayesi incelenmiştir. İkinci bölümde politik duruşları, kavramlara ve olgulara bakışları değerlendirmeye alınmıştır. Son bölümde ise ölümlerinin ardından, aynı yıl içerisinde, gazete ve dergilerde haklarında yazılanlar derlenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde aydın kavramı ile ilgili bir teorik tartışmaya girilmiş ve çalışmada“aydın”derken ne ifade edildiği açıkça dile getirilmiştir. Bu tartışma dünyadan ve Türkiye'den önemli aydınlara referansla yapılmış olsa da ortaya atılan nihai görüş, tezin yazarının vardığı kanıdır. Sonuç bölümünde ise Cemil Meriç ve Attila İlhan arasında kurulan benzerlikler ve farklar dile getirilmiştir. Karşılaştırma çalışması temel olarak iki aydının kitapları üzerinden yapılmış olsa da onlar hakkında yazılmış metinler, sözlükler, gazeteler ve elbette röportajlara da sıklıkla başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, consisting of three parts, examines the lives, works, and the literature surrounding Cemil Meriç and Attila İlhan, two prominent intellectuals of the Republic era. In the first section, the life stories of both authors are explored within a single chronological framework. The second section focuses on their political stances, perspectives on concepts, and evaluations of facts. The final section compiles writings about them in newspapers and magazines within the same year following their deaths. The introductory section of the study engages in a theoretical discussion about the concept of intellectualism, explicitly stating what is meant by the term“intellectual”in the context of this work. While this discussion is framed with references to significant intellectuals from both the global and Turkish contexts, the ultimate viewpoint presented is the conclusion reached by the author of the thesis. In the concluding section, the similarities and differences between Cemil Meriç and Attila İlhan are articulated.