Bankacılık sektöründe çevre dostu öğeler içeren reklamlar, marka tüketicileri ve tüketicisi olmayanlar arasındaki farkların incelenmesi: Garanti Bankası örneği
An Examination of the differences between advertisements containing environmentally friendly elements in the banking sector, brand consumers and non-consumers: The Case of Garanti Bank
  1. Tez No: 914408
  2. Yazar: DERYA İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, çevre dostu öğeler içeren reklamların marka tüketicileri ve tüketicisi olmayan bireyler üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Sürdürülebilirlik ve yeşil pazarlama kavramlarına dayanan bu araştırma, çevresel duyarlılığın tüketici algıları ve davranışları üzerindeki etkilerini anlamayı hedeflemiştir. Araştırma kapsamında, hem göstergebilimsel analiz hem de derinlemesine görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Göstergebilimsel analiz, çevre dostu reklamların içerdiği mesajların görsel ve metinsel kodlarını çözümlemeyi sağlamış, derinlemesine görüşmeler ise tüketicilerin algı ve tutumlarına dair niteliksel veriler sunmuştur. Araştırma sonuçları, çevre dostu reklamların tüketiciler üzerinde olumlu bir etki yarattığını göstermektedir. Reklamların, çevresel sürdürülebilirlik projelerini vurgulaması, marka güvenilirliğini artırmış ve tüketiciler arasında çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlamıştır. Marka tüketicileri, reklamların çevresel mesajlarını daha samimi ve etkili bulurken, marka tüketicisi olmayan bireyler bu reklamlara daha eleştirel yaklaşmış ve reklamların yalnızca bir pazarlama stratejisi olabileceği yönünde şüphelerini dile getirmiştir. Bu durum, reklamların yalnızca mesaj iletmekle kalmaması, aynı zamanda şeffaf ve somut verilerle desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of advertisements containing environmentally friendly elements on brand consumers and non-consumers. Based on the concepts of sustainability and green marketing, this research aims to understand the effects of environmental awareness on consumer perceptions and behaviors. Within the scope of the research, both semiotic analysis and in-depth interview methods were used. Semiotic analysis enabled the analysis of the visual and textual codes of the messages contained in environmentally friendly advertisements, while in-depth interviews provided qualitative data on consumers' perceptions and attitudes. The results of the study show that environmentally friendly advertisements have a positive impact on consumers. The fact that the advertisements emphasized environmental sustainability projects increased brand credibility and contributed to the creation of environmental awareness among consumers. While brand consumers found the environmental messages of the ads more sincere and effective, non-brand consumers were more critical of these ads and expressed skepticism that the ads could be just a marketing strategy. This situation reveals that advertisements should not only convey messages, but also be supported by transparent and concrete data.