Complementary economies & compromising empires: Cross-bordercommerce in the 16th century-venetian&ottoman dalmatia andan assessment of the character of the borderland
Tamamlayıcı ekonomiler & uzlaşan imparatorluklar: 16.yy Venedik Dalmaçyasında sınır ötesi ticaret ve karşılıklı çıkar sorunu
  1. Tez No: 914427
  2. Yazar: MERT PEKDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università Ca' Foscari Venezia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Erken modern dönemde Osmanlı-Venedik ilişkileri geniş anlamda ahidnameler, yani iki tarafın savaş sonrasında barış koşullarını tayin ettiği anlaşmalarla şekillenmiştir. Geleneksel Osmanlı tarih yazımınca sultanların Venedik'e verdiği ticaret hakları tanımının aksine ahidnameler esasen siyasi bir içerik ve öz taşımaktadır. Neticesinde, imparatorluklar arası ticarette kesinlik içeren ve her yerde geçerli olan düzenlemelerin noksanlığı, iki siyasi gücün tebaalarının ticari etkileşime girdiği farklı bölgelerde kendine özgülük içeren ticari örgütlenmelerin yolunu açmıştır. Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu ve Venedik Cumhuriyeti'nin mevzubahis etkileşim bölgelerinden birine, Venedik Dalmaçya'sı ve Osmanlı Bosna'sının yaklaşık bir buçuk asır boyunca komşu olduğu Dalmaçya sınır bölgesine odaklanmaktadır. Mevcut çok dilli Venedik ve Osmanlı kaynaklarının çapraz okumasına dayanarak tuz zengini Venedik Dalmaçya'sı ile tahıl zengini Osmanlı Bosna'sı arasındaki hayli kendine özgü ticaret mekanizmalarının oluşumu ve sürdürülmesini inceleyen tez, mevzubahis ticarette ortak çıkar ve karşılıklılık ihtimalini reddeden önceki değerlendirmeleri sorgulamaktadır. Tezin nihai amacı ise literatürdeki önde gelen sınır bölgesi teorilerinin sunduğu kavramsal çerçeveye dayanarak erken modern Dalmaçya sınır bölgesinin karakteri üzerine bir değerlendirmede bulunmaktır. Bu argüman içeren değerlendirmeye, 1520ler ile 17.yy. başı arasında sınır bölgesinde bir yandan ihtilaf, diğer yandan sınır aşırı hareketliliğin sıklığı üzerine yapılan saptamalardan sonra son bölümde varılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman-Venetian relations in the early modern era were broadly settled by the ahidnames, the deals whereby the two powers agreed on the conditions of peace following a warfare. In a sharp contrast to their depiction by the traditional Ottoman historiography as the Sultans' commercial grants to Venice, the ahidnames did not have a commercial but an overwhelming political content and essence. Hence, absence of precise and universal regulations on the organization and management of inter-imperial commercial transactions paved the way for adhoc commercial arrangements and consequent regional peculiarities among various contact zones where subjects of the two powers commercially interacted. This study is on one of those contact zones between the Republic of Venice and the Ottoman Empire, the Dalmatian borderland where the Venetian Dalmatia and the Ottoman Bosnia were neighboring regions for approximately one and a half century. Relying on a cross-imperial and multi-lingual reading of available documentation, it analyzes formation and maintenance of very peculiar cross-border commercial exchange mechanisms between the salt-rich Venetian Dalmatia and the grain-rich Ottoman Bosnia from the 1520s onwards and questions previous assumptions on the subjectmatter that dismissed the possibility of mutual benefit and reciprocity in the trade. Yet, the ultimate objective of this thesis is to make an assessment of the overall character of the early modern Dalmatian borderland under the conceptual framework of the foremost borderland theories in literature. This argumentative assessment is done in the last chapter by the evaluation of the prevalence of conflict on the one hand and cross-border mobilities on the other from the formation of the borderland in the 1520s to the early 17th century.