In vitro study of interaction between animal model spermatozoaand glass spheres in an in vitro environment: A proof of concept
İn vitro ortamda hayvan modeli spermatozoa ile cam kürelerin etkileşiminin in vitro incelenmesi: kavram kanıtı çalışması
  1. Tez No: 914429
  2. Yazar: BATUHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİCOLA BERNABò
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli Studi di Teramo
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Modern dünyada kısırlık sorunlarının artış göstermesi yanı sıra, gelişen teknolojiler bu sorunların çözümüne alternatif yollar oluşturmaktadır. İn vitro fertilizasyon (IVF), uygulamaları bu çözümlerden biridir. IVF, fizyolojik koşulları daha iyi koruma eğiliminde olduğundan intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) tekniğine göre daha çok tercih edilen bir yoldur. Grafen oksit ve boyutsal ve topolojik olarak oosit modeli olarak oluşturulan ve grafen oksit ile kaplanan cam küre modeli üzerinde yapılan önceki çalışmalara bakıldığında, bu küreler ile spermatozoanın herhangi bir etkileşim içinde olup olmayacağının araştırılmasında faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu öncül çalışma, APTES yardımıyla grafen oksit ile kaplanmış cam mikroküreye bağlanacak sperm hücrelerinin kontrol edilerek sperm seçiminde kullanılması üzerine bir sistem oluşturmayı amaçlamıştır. Bahsi geçen deneysel tez çalışmasında ilk olarak cam kürelerin ve APTES ve GO kaplı cam kürelerin yüzeyine sperm hücrelerinin tutunup tutunmadığının kontrol edilmesi, APTES ve grafen oksit ile çalışmanın güvenli olup olmadığı, planlanan bu sistemin sperm seçiminde kullanılması veya herhangi bir olumsuz etki yaratıp yaratmayacağı kavramlarının kanıtlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the modern world, as well as increasing infertility problems, emerging technologies lead to alternative ways to solve infertility problems. The applications of in vitro fertilization (IVF) are one of these solutions. Preferably, IVF plays a bigger role than the intracytoplasmic sperm injection (ICSI) technique regarding the fact that it's more prone to maintain physiological conditions. Concerning the previous studies done on graphene oxide and the glass sphere model that was dimensionally and topologically created as an oocyte model and covered with graphene oxide thought to be beneficial to investigate if the spheres and spermatozoa will pursue any interaction. This preliminary study is in order to create a system used in sperm selection by controlling sperm cells attached to the glass microsphere covered with graphene oxide with the help of APTES. The aforementioned experimental dissertation thesis work, it's primarily aimed to check glass spheres and glass spheres covered with APTES and GO in particular if sperm cells attach to that surface and prove the concept if it is safe to work with APTES and graphene oxide in such system planned to be used in sperm selection or if any adverse effect involving.