Öğretmen adaylarının grup çalışması becerileri, iş birlikli öğrenmeye yönelik tutumları ve öğrenme yaklaşımları arasındaki ilişki
The Relationship between teachers' group working skills, their attitudes to collaborative learning and their learning approaches
  1. Tez No: 914457
  2. Yazar: KÜBRA ESKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Öğretmen adayları, gelecekteki eğitimciler olarak öğrencilerin öğrenme deneyimlerini yönlendirecek kişilerdir. Bu nedenle, öğretmen adaylarının grup çalışma becerileri, iş birlikli öğrenmeye yönelik tutumları ve öğrenme yaklaşımları gibi faktörlerin incelenmesi, onların yeteneklerini daha iyi anlamamıza ve eğitim süreçlerini daha etkili bir şekilde tasarlamamıza yardımcı olabilir.Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının grup çalışma becerileri ile iş birlikli öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin öğrenme yaklaşımları üzerindeki etkilerini anlamaktır. Araştırmanın sonuçları, eğitimcilerin öğrencilerin öğrenme deneyimlerini daha etkili bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olacak verilere ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Teacher candidates, as future educators, are the people who will direct students' learning experiences. Therefore, examining factors such as teacher candidates' group work skills, attitudes towards collaborative learning, and learning approaches can help us better understand their abilities and design educational processes more effectively. The aim of this study is to examine prospective teachers' group work skills and collaborative learning. To examine the relationship between attitudes towards learning and to understand the effects of this relationship on learning approaches. The results of the research can shed light on data that will help educators improve students' learning experiences more effectively.