Okul yöneticilerinin duygusal zekâ düzeyleri ile okul kültürü oluşturma algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 914503
  2. Yazar: EMİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ SİLMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir toplumun değişerek ve gelişerek ilerleyebilmesi ve çağdaş toplumun gereklerini yerine getirebilmesinin ilk yolu eğitim kurumlarından geçer. Eğitim kurumlarında çalışanlar çalıştıkları okulun kültürünü bilmek ve o kültüre ayak uydurmaktadırlar. Bu anlamda eğitim kurumlarının yöneticileri, ne kadar güçlü bir örgüt kültürü yaratırlarsa başarı da o kadar artacaktır. Okul yöneticilerinin duygusal zekâları onların kendi duygularını ve başkalarının duygularını anlama, yorumlama ve yönlendirme yetenekleri ile ilgilidir. Bu çalışmada okul yöneticilerinin duygusal zekâ düzeyleri ile okul kültürü oluşturma algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla anket olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Rotterdam Duygusal Zekâ Ölçeği”ve“Okul Kültürü Ölçeği”kullanılarak nicel bir araştırma yapılmıştır. Anket formu 2022- 2023 yıllarında KKTC'deki gönüllü 166 kadrolu okul yöneticisine uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiş olup demografik özelliklere göre yüzde frekans dağılımları hesaplanmıştır. Problem cümlesinde yer alan değişkenlerin Mann- Whitney U Testi, Kruskal- Wallis H Testi ve Spearman analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first way for a society to progress by changing and developing and to fulfill the requirements of modern society is through educational institutions. Employees in educational institutions know the culture of the school they work in and keep up with that culture. In this sense, the more the managers of educational institutions create a strong organizational culture, the more success will increase. The emotional intelligence of school administrators is related to their ability to understand, interpret and direct their own emotions and those of others. In this study, the relationship between school administrators' emotional intelligence levels and their perceptions of creating a school culture was examined. For this purpose, a quantitative research was conducted using the“Personal Information Form”,“Rotterdam Emotional Intelligence Scale”and“School Culture Scale”as a questionnaire. The questionnaire form was applied to 166 volunteer school administrators in the TRNC between 2022 and 2023. Obtained data were analyzed with IBM SPSS 21.0 program and percentage frequency distributions were calculated according to demographic characteristics. MannWhitney U Test, Kruskal-Wallis H Test and Spearman analysis of the variables in the problem statement were performed.