Ortodontik tedavi esnasında tiroid hormonları ile kalsiyum, fosfor ve alkalen fosfotaz değişimlerinin incelenmesi
Serum level changes in thyroid hormones and CA, P, ALP during orthodontic treatment
- Tez No: 91451
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Dentistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
II ÖZET Bu çalışma ortodontik tedavi gören 24 kız ve 10 erkek toplam 34 hastayı içermektedir. Tüm hastalarda sabit Edge-Wise mekanikleri kullanıldı. Hastalardan birincisi tedavinin başında, ikincisi bir ay sonra ve üçüncüsü altı ay sonra olmak üzere toplam üç kez kan alındı. Kan örneklerinde, thyroidothyronine (T3), thyroxine (T4), serbest T3 (ST3), serbest T4 (ST4), thyroglobuline (Tg), thyroid stimulan hormon (TSH), calcium (Ca), phosphorus (P) ve alkaline phosphatase (ALP) seviyeleri biokimyasal olarak ölçüldü ve her bir parametreyi içeren 3 ölçüm değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuç olarak Tg, TSH ve ALP'nin birinci, ikinci ve üçüncü ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmedi. T4'ün üçüncü ölçümü hariç, diğer tiroid hormon değerleri ortodontik tedavi süresince istatistiksel olarak anlamlı seviyelerde azaldı. Ca ve P'ın birinci ve ikinci ölçümleri arasında belirgin bir farklılık gözlenmezken, son ölçümde önemli azalmalar görüldü.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Thirty-four patients, 24 female and 10 male, applied for orthodontic treatment were included in the present study. Fixed edge-wise mechanics were used in all patients. Three blood samples were taken from the patients: the first at the beginning of the treatment, the second after one month, and the third after six months. In the blood samples, the levels of thyroiodothyronine (T3), thyroxine (T4), free T3 (FT3), free T4 (FT4), thyroglobuline (Tg), thyroid stimulan hormone (TSH), calcium (Ca), phosphorus (P),and alkaline phosphatase (ALP) were biochemically measured, and the three measurement values regarding each parameter were statistically compared. As a conclusion, a statistically significant difference between the first,second,and third measurements of Tg, TSH,and ALP was not observed. The other thyroid hormon values decreased at statistically significant levels during orthodontic treatment, except for the third measurement of T4. No significant differences were noticed between the first and second measurements of Ca and P, but the serum levels of those parameters have shown.