Hemodiyaliz (HD) hastalarında ve kan transfüzyonu alan HD hastalarında ALT, AST, Anti-HCV ve HCV-RNA testlerinin tanıdaki yeri
The Importance of the ALT, AST, Anti-HCV, HCV-RNA tests applied to the hemodialysis (HD) patients and to thdee HD patients undergoing blood transfusion
  1. Tez No: 91450
  2. Yazar: OKTAY ALVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
II ÖZET Bu çalışma Hemodiyaliz(HD) hastalarında ve HD tedavisi esnasında transfüzyon alanlarda HCV infeksiyonunun prevalansını ve bu infeksiyonun tanısında kullanılan biyokimyasal (ALT, AST), serolojik (Anti-HCV) ve virolojik testlerin (HCV-RNA) tam değerlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Erzurum SSK hastanesi ve Erzurum Numune Hastanesinin Hemodiyaliz servislerinde tedavi gören 36 kadın 34 erkek toplam 70 hasta dahil edilmiştir. ALT ve AST değerleri otomatize biyokimyasal tekniklerle ; Anti-HCV değerleri UBÎ HCV ELISA 4.0 kiti kullanılarak mikro ELISA yöntemiyle ve HCV- RNA da PCR yöntemiyle araştırılmıştır. Sonuçta HD tedavisi gören hastaların %50'sinde ALT, %28.5'de ALT değerleri normal değerlerin üzerinde bulunmuştur. Anti-HCV 70 hastanın 20 'sinde negatif (%28.5), 50'sinde pozitif (%71.5); HCV-RNA' da 20 hastada negatif (%28.5), 50 hastada ise pozitif (%71.5) bulunmuştur. Anti-HCV ve HCV-RNA birlikte değerlendirildiğinde 36 vakada bu iki markerin her ikisi de pozitif (%51.4), 6 vakada her ikisi de negatif (%8.6), 14 vakada anti-HCV pozitif HCV-RNA negatif (%20), 14 vakada da HCVRNA pozitif anti-HCV negatif (%20) olduğu saptanmıştır. Çalışılan 4 markerin, hastaların diyaliz sayısı ve transfüzyon sayılan ile ilişkisine baktığımızda diyaliz sayısı arttıkça ALT, AST ve anti-HCV markerlerindeki pozitiflik yüzdesinin arttığı buna karşılık HCV-RNA pozitifliğinin diyaliz sayısıyla ilişkili olmadığı; transfüzyon sayısı arttıkça ALT, AST, anti-HCV ve HCV-RNA pozitiflik yüzdesinin arttığı istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Bulgularımız genel olarak literatür bulguları ile uyumlu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study has been conducted to determine the prevalance of the HCV infection and the diagnostic values of biochemical (ALT,AST),serological (Anti-HCV) and virologicai (HCV-RNA) tests applied in the diagnosis of this infection in patients undergoing hemodialysis (HD) treatment and those receiving blood transfusion during hemodialysis. Totally 70 patients composed of 36 females and 34 males being treated at hemodialysis clinics at Atatürk University Medical Faculty Research HospitalJErzurum SSK (Social Security and Veterans Labourers Hospital) and Erzurum State Hospital have been included in the present study.ALT and AST values have been researched by means of automated biochemical techniques;Anti-HCV values have been investigated by the micro ELISA method by a UBI-HCV EIA 4.0 kit being used;and HCV-RNA has been researched by RT-PCR. As a result, the ALT values have been found to be normal in 50% of the patients and over the normal values in 28.5% of them.lt has been determined that Anti-HCV has been negative in 20 (28.5%) and positive in 50 (71.5%) of the 70 patients;HCV-RNA has been found to be negative in 20 (28.5%) and positive in 50 (71.5%) patients.As Anti-HCV and HCV-RNA has been considered together,both of these markers have been positive (51.4%) in 36 patients, negative in 6 cases (8.6%), Anti-HCV positive and HCV-RNA negative (20%) in 14 patients, and HCV-RNA positive and Anti-HCV negative in 14 patients(20%). As the relation of the 4 markers to the number of dialysis and transfusion has been considered,it has been statistically proved that the percentage of positiveness of ALT, AST and Anti-HCV markers has increased as the number of dialysis has increasedIV whereas HCV-RNA positiveness has had no relation with the number of dialysis and that the percentages of ALT, AST, Anti-HCV and HCV-RNA positiveness as the number of transfusion has increased.The results we have obtained has been found to be in acccordance in general with the results we have encountered in the literature.