Biyosentetik büyüme hormonu ve Oktreotid Asetat'ın tavşanlarda oluşturulan kemik defektlerinin iyileşmesi üzerine olan etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological study of effects of biosynthetic growth hormone and oktreotid acetat to bone defect healing created in rabbits
  1. Tez No: 91456
  2. Yazar: ÜMİT ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
II ÖZET Biyosentetik büyüme hormonu tabii olarak salgılanan hipofiz büyüme hormonu ile aynı aminoasit dizilişine sahip, rekombinant DNA teknolojisi ile üretilen sentetik bir hormondur. Oktreotid asetat ise uzun etkili, somatostatin analogu olup, büyüme hormonu salınımım inhibe etmesinin yanısıra, tüm endokrin, parakrin ve otokrin bezlerde de etkilidir. Çalışmamızda 36 adet matür tavşamn sağ tibialanna genel anestezi altında 3 mm çapında kaviteler açılarak, cilt, cilt altı ve periost sütüre edildi. Daha sonra tavşanlar 3 eşit gruba ayrılarak operasyon gününden itibaren 20 gün süreyle; 1. gruba : 0.08 mg/ kg biyosentetik büyüme hormonu. 2. gruba : 5 mikrogram/ kg oktreotid asetat 3. gruba : Aynı hacimlerde serum fizyolojik enjeksiyonları yapıldı Tavşanlar 10., 20., 30., ve 40. günlerde her gruptan eşit sayıda sakrifiye edilerek defekt bölgeleri çıkarıldı. Spesmenlerin histopatolojik olarak incelenmesi neticesinde elde edilen verilere Kruskal- Wallis istatistik testi uygulandı. Sonuçta; kemik kaynaması, spongioz kemik formasyonu, kemik iliği ve korteksin oluşumu total olarak ele alındığında 3 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Büyüme hormonu verilen grupta en hızlı iyileşme görülürken en yavaş iyileşmenin oktreotid verilen grupta olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Biosynthetic growth hormone is a synthetic hormone produced with recombinant DNA technique and had the same aminoacid arrangement with hypophysis growth hormone secreted naturally. Octreotide Acetate is a long-acting somatostatin analogue. In addition to the inhibitor effect of growth hormone release, it is also effective on the whole endocrine, paracrine and otocrine glands. In present study, we opened 3 mm-diametered cavity in right tibia of 36 mature rabbits under general anaesthesia, and then sutured periost, underskin and skin. The rabbits were divided into three equal groups. From the beginning of operation to 20 day, 0.08 biosynthetic growth hormone, 5 microgram/ kg was injected for the first group, 5 microgram/kg octreotide acetate, and serum physiologic were twice each day to the rabbits in the first, second and third groups, respectively. On the 10th, 20th, 30th and 40th days, rabbits from each group were sacrified in equal numbers, and defective regions were extracted. Kruskal- Wallis statistic test was applied to the data obtained in the result of histopathologic survery of specimens. In conclusion, when sponginoz bone formation, bone marrow and the formation of cortex and bone welding were taken up totally, it was found out that there was statistically significant difference among the three groups. While the fastest recovering is seen in the group administered growth hormone, the slowest recovering is seen in the group administered octreotide.