Tip II diyabetik hastalarda eritrosit membran ve serum proteinlerinin glikozilasyonu ile hücre içi ve dışı N+, K+ elektrolitlerinin statüsü
Glycosylation of serum proteins and erythrocyte membran proteins in type II diabetic patients, and status of extra and intraerythrocytic Na, K electrolyte
  1. Tez No: 91455
  2. Yazar: OSMAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NURİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
in ÖZET Diabetes Mellitus'ta hiperglisemiye bağlı olarak proteinler non enzimatik glikozilasyona maruz kalırlar. Bu glikozilasyon, eritrosit proteinlerinin fonksiyonlarını ve buna bağlı olarak ta eritrosit elektrolitlerini etkileyecektir. Bu çalışmada tip II diyabetik 40 hasta ve non diyabetik 22 sağlıklı kişide HbAıc, eritrosit (RBC), retikülosit, glukoz, total protein, serum fruktozamin, serum Na+, K+ seviyeleri, eritrosit içi Na+, K+ seviyeleri ile eritrosit membran fruktozamin ve membran total protein ölçümleri yapıldı ve serum fruktozamin/total protein (F.amins/TPs) ile eritrosit membran fruktozamin/total protein (F.aminem/TPem) oranlan hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Proteins are exposed to nonenzymatic glycosylation due to hyperglycemic condition seen in diabetes mellitus. This glycosylation might affect the functions of proteins of erythrocytes, which in turn, affects electrolytes of erythrocytes. This study includes 40 type II diabetics (11: insulin-treated patients, 11: oral antidiabetic-treated ones and 18 diet-treated ones) and 22 healthy subjects, hi patients and controls, glucose, total proteins, fructosamine, Na+ and K+ concentrations, in serum were determined. Na+ and K+ in erythrocytes, RBC membrane fructosamine and RBC membrane total proteine were also measured in both groups. Additionally, serum fructosamine/total protein (F.amins/TPs) and RBC membrane fructosamine/total protein (F.aminem/TPem) ratios were calculated. When the patient and control groups were compared, while intraerythrocytic K+ (p i&MMMfi