İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu olgularında parenteral kromozom analizi
Parenteral chromosome analysis in intracytoplasmic sperm injection cases
  1. Tez No: 91457
  2. Yazar: DENİZ CANKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İnfertilite, evli çiftlerin %15-20'sini etkilemekte ve bu olguların %25-40'ında sorun erkek faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Ağır erkek infertilitesinde doğal yolla gebelik elde etme şansı hemen hemen yok gibidir. Tek bir spermin ovum içine yerleştirilmesi esasına dayanan intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yöntemi ağır erkek infertilitesi sorunun aşılmasında önemli rol oynamıştır. İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yöntemiyle sperm doğal fertilizasyondaki tüm engelleri aşarak oositin içine yerleştirilmektedir. Sperm sayısı azaldıkça kromozom anomalilerinin arttığı bilinmektedir. Sperm sayısı azaldıkça kromozom anomalilerinin arttığı bilinmektedir. Spermde kromozom anomalilerinin arttığı bilinmektedir. Spermde kromozom anomalilerine fertil erkeklerde %1.45 oranında rastlanırken, ağır erkek infertilitesinde bu oran 20 kat artmaktadır. Dünyada pek çok merkezde yaygın olarak kullanılan ICSI yöntemi hakkında yöntemin kendisi ve kromozom anomali taşıma riski yüksek spermlerin ICSI uygulamaları sırasında kullanılma olasılığı açısından kaygılar ortadan kalkmış değildir. Parental kromozom analizleri yurtdışında bazı merkezlerde rutin olarak yapılırken yurdumuzda da olduğu gibi bazı merkezlerde yapılmamaktadır. Çiftlere maddi manevi yük getiren ICSI uygulamalarında başarısızlık sonunda tekrar denemeler söz konusu olmaktadır. Literatürde başansız ICSI denemeleri sonrasında parental kromozom analizlerine ait bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle, bu tez kapsamında en az 2 kez ICSI denenmiş ve gebelik elde edilememiş 40 yaşın altında, FSH seviyesi 10 mlU/ml'nin altında ve uterin anomalisi olmayan kadınlarda ejakülatta motil spermi olan erkeklerde parental kromozom anomalilerinin araştirılması ve bu sonuçların ICSI planlanan çiftlerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda ICSI planlanan 28 çiftte ve başarısız ICSI denemeleri sonrası 41 çiftte kromozom analizi yapıldı. ICSI planlanan çiftlerde major kromozom oranı %5.6 bulundu. Bu grupta majör kromozom anomalilerine erkek bireylerde %7.1, kadın bireylerde %3.5 oranında rastlandı. Başarısız ICSI grubunda majör kromozom anomali oranı %6.1 bulundu. Bu grupta erkek bireylerde %9.7, kadın bireylerde %2.4 oranında majör kromozom anomalileri saptandı. Erkeklerde saptanan majör kromozom anomalilerinde ICSI planlanan gruba oranla başansız ICSI grubunda hafif artış saptandı. Her iki grupta da majör kromozom anomalilerine erkek bireylerde kadın 65bireylerden daha yüksek oranda rastlandı. ICSI planlanan serilerde gerek birey başına gerekse erkek ve kadın bireylerde saptanan majör kromozom anomali oranlanyla çalışmamızda saptadığımız oranlar uyumluluk gösterdi. Literatürde başarısız ICSI grubunu içeren çalışmaya rastlanmadı. Çalışmamızda, cinsiyet kromozom anomalileri ICSI planlanan erkek ve kadınlarda %3.5 oranında, başarısız ICSI grubunda kadınlarda %2.4 oranında saptandı. Bu oranlar literatürde ICSI planlanan çiftlerde saptanan oranlarla uyumlu idi. Otozomal kromozom anomalileri ICSI planlanan erkek bireylerde %3.5, başarısız ICSI grubunda %9.7 oranında bulundu. Kadın bireylerde otozomal kromozom anomalilerine rastlanmadı. Erkek bireylerde saptanan otozomal anomali oranlan literatürde ICSI planlanan seriler ile uyumlu, genel populasyonda ve tekrarlayan abortus öyküsü olan erkeklerde bildirilen oranlara göre yüksek bulundu. Erkek bireylerde daha sık otozomal anomalilere rastlanması erkek faktörü nedeniyle erkeklerin daha çok incelenmesine bağlandı kadınlarda otozomal anomali tespit edilmemesinin nedeni olgu sayısının azlığına ve erkek infertilitesinin ön planda olmasına bağlandı. Minor kromozom anomalilerine çalışma kapsamındaki tüm bireylerde %5.7 oranında rastlandı. Bu oran literatürde bildirilen minor kromozom anomalisi oranlarından yüksek idi. ICSI planlanan çiftlerde artmış oranda minor kromozom anomalisi saptanan bir çalışma ile çalışmamızda saptanan yüksek minor kromozom anomali oranlarının infertiliteyle ilişkisini kontrol grubunun olmaması ve olgu sayısının azlığı nedeniyle açıklamak mümkün olmadı. Çalışmamızdaki başarısız ICSI grubundaki majör kromozom anomalileri saptanan ve kromozom analizi normal olan ailelerin evlilik yaşı, bireylerin ICSI denediği yaşlar, kullanılan HMG sayısı, toplanan oosit sayısı, fertilizasyon oranı vb parametreler açısından farklılık bulunmaması bu çalışmaların daha geniş serilerde değerlendirilmesi gerektiği kanısını uyandırmıştır. Aileye maddi manevi yük getiren ve ailelerin çocuk sahibi olmaları için tek çare olan ICSI uygulamalarına başlanmadan parental kromozom analizlerinin yapılması riskli ailelerin belirlenmesi, ailelerin bilgilendirilmesi, tüp bebek ekibinin seçeceği yöntemlerin (örneğin preimplantasyon gerektiği gibi) belirleyebilmesi ve riskli grubun aynlmasıyla tüp bebek ekibinin implantasyon ve canlı doğum oranlarının artmasını sağlayacağı sonucuna varılmıştır. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Infertility is encountered in 15-20% of married comples and in 25-40% of the cases problem arises from the male partner. In severe male infertility cases spontaneous pregnancy chances are very rare. Injection of a single sperm into a oocyte, known as intracytoplasmic sperm injection (ICSI) has played a major role in overcoming the severe male infertility problem. In intracytoplasmic sperm injection technique sperm is injected into a oocyte bypassing all the barriers of natural fertilization. The incidence of the chromosomal abnormalities increase with decreasing sperm count. The rate of chromosomal abnormalities in the sperm of fertile men is 1.45%. This rate increases 20 times in severe male infertility cases. ICSI has been used widely thoughout the world but there are concerns about the technique itself and the usage of the sperms which have high risk of carrying chromosomal abnormalitiy in ICSI procedures. Parental chromosome analysis are done routinely in some of the IVF Centers in the world whereas in other centers and in our country chromosome analysis are not taken as routine investigations. Unsuccesful ICSI application which brings economical and psycological burden to couples is followed by repeat trials. Parental chromosome analysis regarding the couples of unsuccesful ICSI attemps was not recognized in the literature. The purpose of this study was the evaluation of parental chromosome analysis of the couples who have the history of at least 2 attemps of unsuccesful ICSI and the comparison of the results with parental chromosome analysis of the couples in whom the ICSI procedure is planned. In this study chromosome analysis is done in 28 couples in whom the ICSI procedure is planned and in 41 couples in whom there is unsuccesful ICSI history. Major chromosome abnormality was detected in 5.6% of the couples in whom the ICSI procedure is planned. In this grup 7.1% of the abnormalites were detected in the male partner and 3.5% of the abnormalities were detected in the female partner. Major chromosome abnormality rate was 6.1% in the unsuccesful ICSI group. In this group 9.7% of the abnormalities orginated from the male partner, 2.4% of the abnormalities originated from the female partner. Major chromosomal abnormalities are increased in the unsuccesful ICSI group compared to ICSI planned group. Major chromosome abnormalitiy rates were in accordance with the literature in the ICSI planned group. 67In this study sex chromosome abnormalities were detected in 3.5% of the ICSI planned couples, 2.4% in unsuccesful ICSI group. These findings were in accordance with the literature. Autosomal chromosomal rearrangements were detected in both groups only in the male partner. The results were 3.5% in ICSI planned group and 9.7% in unsuccessful ICSI group. These findings were within the range found in the literature but higher in comparison with the normal population and the males with recurrent abortion history. Minor chromosomal aberrations were detected in 5.7% of the cases included in the study. This finding was higher then the findings in the literature. In unsuccesful ICSI group the ICSI parameters such as years öf marriage, ages at the ICSI trials, number of HMG used, number of oocytes recovered, fertilization rate, number of embryos transfered and the transfer day were not found to be different in couples with major chromosome abnormalities than couples with normal karyotype. ICSI procedure is the only change of achieving pregnancy in these couples, at the same time it causes a burden to the family both ecomomically and psycologically. Evaluation of the parental karyotypes will enable the assesment of the high risk couples, informing the couples about the situation, assesment of the choice of the procedure (eg. Preimplantation genetics) by the IVF team. Also by disregarding the high risk couples as by evaluating them in another category will increase the success rate of the IVF team. 68