Anonim ortaklık payı bağlamında opsiyon kavramı ve pay devrinde özellik arz eden haklar
The concept of option within the context of joint stock companies and specific rights related to transfer of shares
  1. Tez No: 914561
  2. Yazar: UMUT ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
Opsiyon hakları ve pay devrinde özellik arz eden haklar, genel olarak ortaklıklar hukuku uygulamasında ve spesifik olarak birleşme ve devralmalar uygulamasında sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat hakların uygulamadaki bu yaygın kullanımına ve yerine getirdikleri önemli işleve rağmen, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda söz konusu haklara özgü olarak getirilmiş hükümler mevcut değildir. Söz konusu çalışma, anonim ortaklık uygulamasında yaygın biçimde kullanılan öncelik, önalım, geri alım, alım, satma, birlikte satma ve birlikte satışa zorlama haklarının kavramsal temellerinin ortaya konulması ve söz konusu hakların uygulama esaslarının belirlenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study comprises research on the concept of option, option contracts and similar rights that have specific transferability features in joint stock companies. Such rights are commonly utilized in legal practice related to joint stock companies, in particular in mergers and acquisitions. However, despite the common usage and important function fulfilled by such rights, there are no specific provisions with respect to such rights under the Turkish Commercial Code. The research is focused on first offer/right of first refusal, pre-emption, repurchase, call and put rights, drag along and tag along rights.