Araştırma sorgulamaya dayalı öğrenmenin ilkokul öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki akademik başarılarına ve karar verme becerilerine etkisi
The effect of inquiry-based learning on primary school students' academic achievement and decision making skills in science course
- Tez No: 914560
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada, araştırma sorgulamaya dayalı öğrenme türlerinden yapılandırılmış, rehberli ve açık araştırma sorgulamaya yönelik hazırlanan etkinliklerin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki akademik başarılarına ve karar verme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak Sever (2018) tarafından geliştirilen aynı zamanda geçerlik ve güvenirlik çalışmalarıyla birlikte Sever ve Ersoy (2019) tarafından yayınlanan“Karar Verme Becerisi Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Akademik Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın odak noktası yapılandırılmış, rehberli ve açık araştırma sorgulama öğrenme türlerinin bu değişkenler üzerinde etkisinin olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden kontrol gruplu ön test - son test yarı deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini Karaman il merkezinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan dört farklı şubedeki toplam 120 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Şubeler üç deney ve bir kontrol grubu olarak belirlenmiştir ve grupların her birinde 30 öğrenci bulunmaktadır. Bu çalışmada deney grubu 1 öğrencilerine yapılandırılmış araştırma sorgulama, deney grubu 2 öğrencilerine rehberli araştırma sorgulama, deney grubu 3 öğrencilerine açık araştırma sorgulama etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut fen bilimleri ders planları sunulmuştur. Çalışmanın ölçekleri deneysel uygulama öncesi ön-test ve deneysel uygulama sonrası son-test olarak uygulanmış ve veriler elde edilmiştir. Verilerin analizi tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çok değişkenli varyans analizi(MANOVA) ile yapılmıştır. Akademik Başarı Testi ve Karar Verme Becerisi Ölçeği son-test sonuçları incelendiğinde yapılandırılmış araştırma sorgulama, rehberli araştırma sorgulama ve açık araştırma sorgulama uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları ve karar verme becerileri düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda açık araştırma sorgulama etkinliklerinin uygulandığı deney grubu 3 ve yapılandırılmış araştırma sorgulama etkinliklerinin uygulandığı deney grubu 1 arasında Akademik Başarı Testi ve Karar Verme Becerisi Ölçeği son-test ortalamaları açısından anlamlı bir farklılığın oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of activities prepared for structured, guided and open inquiry, which are inquiry-based learning types, on the academic achievement and decision-making skills of fourth grade primary school students in science course. For this purpose, the“Decision Making Skills Scale”developed by Sever (2018) and published by Sever and Ersoy (2019) with validity and reliability studies and the“Academic Achievement Test”developed by the researcher were used as data collection tools. The focus of the research is to determine whether structured, guided and open inquiry learning types have an effect on these variables. The study was conducted with a pretest-posttest quasi-experimental design with a control group from quantitative research designs. The sample of the study consisted of a total of 120 fourth grade students in four different branches studying in a public school in the city center of Karaman. The sections were divided into three experimental groups and one control group, with 30 students in each group. In this study, structured inquiry activities were applied to experimental group 1 students, guided inquiry activities to experimental group 2 students, and open inquiry activities to experimental group 3 students. In the control group, existing science lesson plans were presented. The scales of the study were applied as pre-test before the experimental application and post-test after the experimental application and data were obtained. Data were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA) and multivariate analysis of variance (MANOVA) on SPSS. When the post-test results of the Academic Achievement Test and Decision Making Skills Scale were examined, it was determined that structured inquiry, guided inquiry and open inquiry practices had a positive effect on students' academic achievement and decision making skills. At the same time, it was determined that there was a significant difference between experimental group 3, in which open inquiry activities were applied, and experimental group 1, in which structured inquiry activities were applied, in terms of post-test averages of Academic Achievement Test and Decision Making Skills Scale.