Geçmişe etkili olarak sona eren sözleşme ilişkilerinin tasfiyesi
Restitution of retroactively terminated contracts
- Tez No: 914570
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bir sözleşme ilişkisinin geçmişe etkili olarak sona ermesine rağmen, edimlerin değiş tokuşu gerçekleştiği takdirde, bu edimlerin iadesi gereklidir. Taraflar edimlerini aynen iade edebiliyorsa büyük bir sorunun varlığından söz edemeyiz. Ancak, edimlerin ifası ile iadesi arasında geçen sürede, edim konusunda bazı değişiklikler gerçekleşmiş olabilir. Edim konusu mal yok olmuş, tüketilmiş veya kötüleşmiş olabilir. İade borçlusu, iade konusu edim için bazı harcamalar yapmış ya da tam tersi bu edimden bazı yararlar elde etmiş olabilir. Ya da edim bir hizmet veya kullanma gibi gayri maddi nitelikte bir edim olabilir. Tüm bu hâllerde iadenin ne şekilde sağlanacağı sorunu gündeme gelecektir. Hukukumuzda geçmişe etkili sona eren sözleşmelerin tasfiyesinde haksız zilyetlikte iade veya sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanmaktadır. Buna ek olarak, tasfiyeye uygulanacak sözleşme hukuku kuralları ise detaylı bir düzenlemeden yoksundur. Bu noktada, tekli bir tasfiye düzenine ilişkin bir düzenlemenin gerekip gerekmediği, bu soruya olumlu cevap verilmesi hâlinde de bu tasfiyenin ne şekilde gerçekleşmesi gerektiği bu tezin çözmeye çalıştığı hukuki sorunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In case a contract is terminated retroactively, despite the exchange of performances has taken place, these performances must be returned. If the parties are able to return the performances in full, the unwinding of the conractual relationship does not propose a big problem. However, during the period between the performance and the return of the performance, there may have been some changes in the performance. The goods may have been destroyed, consumed or deteriorated. The obligor of restitution may have made some expenditures for the performance subject to restitution or, on the contrary, may have obtained some benefits from this performance. Or the performance may be an intangible performance such as a service or use. In all these cases, the question is how the unwinding of the contractual obligations should take place. Under our legal system, the provisions of restitution in wrongful possession or unjust enrichment are applied in the unwinding of contracts that are terminated with retroactive effect. In addition, the rules of contract law applicable to the unwinding procedure lack a detailed regulation. At this point, whether a regulation on a single unwinding regime is required, and if this question is answered in the affirmative, how this liquidation should take place, constitute the legal problem that this thesis tries to solve.