Romantik ilişkilerde öznel iyi oluşun ilişkiye dair akılcı olmayan inançlar ve duygusal bağımlılık değişkenlerine göre incelenmesi
Examination of subjective well-being in romantic relationship based on irrational beliefs about the relationships and emotional dependency variables
  1. Tez No: 914684
  2. Yazar: FETHİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, romantik ilişkisi bulunan bireylerin romantik ilişkilerdeki öznel iyi oluşlarının, ilişkilere dair akılcı olmayan inançlar ve duygusal bağımlılık değişkenleri açısından incelenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bağımlı değişkenin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 18 yaş ve üzerindeki 187 (%53,4) erkek ve 163 (%46,6) kadından oluşan toplam 350 romantik ilişkisi bulunan bireyden oluşmaktadır. Katılımcılara çevrimiçi Google formlar aracılığıyla veri toplama ölçekleri ulaştırılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgiler Formu, Romantik İlişkilerde Öznel İyi Oluş Ölçeği, Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği ve Duygusal Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiş ve verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 26 yazılımı kullanılmıştır. Bağımlı değişkenin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek için Bağımsız Grup t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Post-Hoc (Tukey HSD) analizleri uygulanmıştır. Romantik ilişkilerde öznel iyi oluş ile akılcı olmayan inançlar ve duygusal bağımlılık değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizi, değişkenler arası yordayıcılık gücünü test etmek için ise Basit Regresyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, romantik ilişkilerde öznel iyi oluş ile akılcı olmayan inançlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, öznel iyi oluş ile duygusal bağımlılık arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Basit regresyon analizi sonuçları, duygusal bağımlılık değişkeninin romantik ilişkilerde öznel iyi oluşun %20'sini açıkladığını göstermektedir. Ayrıca, öznel iyi oluş değişkeni yaş, kardeş sayısı ve ilişki süresi faktörlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşırken; cinsiyet, eğitim düzeyi, ebeveyn beraberlik durumu, ekonomik gelir, doğum sırası ve geçmiş ilişki deneyimi faktörlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the subjective well-being in romantic relationships among individuals with romantic relationships in terms of irrational beliefs about relationships and emotional dependency, as well as to explore the relationships between these variables. Additionally, the study investigates whether the dependent variable differs according to demographic characteristics. The sample of the study consists of 350 individuals in romantic relationships aged 18 and older, including 187 men (53.4%) and 163 women (46.6%). Data collection scales were distributed to participants online via Google Forms. The data collection tools included the Personal Information Form, the Subjective Well-Being in Romantic Relationships Scale, the Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale, and the Emotional Dependency Scale. The study was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 26 software. To test whether the dependent variable differed based on demographic variables, Independent Sample t-tests, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Post-Hoc (Tukey HSD) tests were applied. To examine the relationships between subjective well-being in romantic relationships, irrational beliefs about relationships, and emotional dependency, Pearson's Product-Moment Correlation Coefficient analysis was conducted. Furthermore, to test the predictive power of the variables, Simple Regression Analysis was performed. The results of the correlation analysis revealed no significant correlation between subjective well-being in romantic relationships and irrational beliefs about relationships. However, a moderately significant positive correlation was found between subjective well-being in romantic relationships and emotional dependency. According to the results of the simple regression analysis, emotional dependency explains 20% of subjective well-being in romantic relationships. Additionally, subjective well-being in romantic relationships significantly differs based on factors such as age, number of siblings, and relationship duration, whereas it does not significantly differ based on gender, education level, parental cohabitation status, economic income, birth order, or past relationship experiences.