Hastane öncesi travmatik hasta yönetiminde112 acil sağlık personelinin değerlendirilmesi
Evaluation of 112 emergency health personnel in pre-hospitaltraumatic patient management
- Tez No: 914685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Hastane öncesi 112 acil sağlık personelinin travmaya yaklaşımdaki bilgi, tutum ve davranışların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 18 Nisan – 18 Ekim 2024 tarihleri arasında tek merkezli ve prospektif olarak yürütülmüştür. 231 travma hastası çalışmaya dâhil edildi. Demografik özellikler ve travmaya yaklaşımdaki bilgi, tutum ve davranışların değerlendirildiği 30 soruluk gözlem formu tarafımızca literatüre uygun olarak oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of prehospital 112 emergency medical personnel in approaching trauma. Materials and methods: Between march 18 and october 18, 2024, a single center and prospective study was conducted. 231 trauma patients were included in the study. A 30-question observation form, in which demographic characteristics and knowledge, attitudes and behaviors in approaching trauma were evaluated, was created by us in accordance with the literature.