Middle school students' misconceptions and attitudes toward climate change
Ortaokul öğrencilerinin iklim değişikliğine ilişkin kavram yanılgıları ve tutumları
- Tez No: 914683
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin iklim değişikliğine ilişkin kavram yanılgılarını ve tutumlarını incelemektir. Ayrıca, öğrencilerin fen başarısı, cinsiyet ve kariyer tercihleri açısından iklim değişikliği konusundaki kavram yanılgılarını da incelenmiştir. Örneklem, 320 8. sınıf ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, İklim Değişikliği Tutum ve İnanç Ölçeği ve İklim Değişikliği Kavramlarıyla İlgili 3 Aşamalı Kavram Yanılgısı Testi olmak üzere üç araç kullanılarak toplanmıştır. Betimsel istatistik analizi, öğrencilerin sera etkisi, küresel ısınma ve ozon tabakası incelmesi kavramları hakkında kavram yanılgılarına sahip olduklarını ortaya koymuştur. Tutum açısından, öğrencilerin genelde iklim değişikliği kavramlarına karşı olumlu bir tutuma sahip oldukları bulunmuştur. Ayrıca analizde, kavram yanılgısı puanları ile tutumlar arasında çok zayıf pozitif bir korelasyon, doğru yanıt puanları ile tutumlar arasında ise zayıf negatif bir korelasyon ortaya konmuştur. Korelasyon analizi, fen başarısı, kavram yanılgısı puanları ve doğru yanıt puanları arasında zayıf bir pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. MANOVA analizi, kavram yanılgısı puanları ve doğru yanıt puanları açısından cinsiyet ve kariyer tercihleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. İklim değişikliği hakkındaki kavram yanılgılarının giderilmesi için okullar, temel kavramlara yönelik açık öğretim yöntemlerini müfredata entegre etmeli, kavram haritaları gibi aktif öğrenme stratejilerini ve simülasyonlar ile deneyler gibi deneyimsel aktiviteleri kullanmalıdır. Öğretmenler, kavram yanılgılarını düzeltebilmeleri için kavramsal değişim modelleri konusunda eğitilmeli ve güncel kaynaklarla desteklenmelidir. Gelecekteki araştırmalarda, demografik etkiler, kalıcı kavram yanılgıları ve fen başarısını etkileyen daha geniş faktörleri araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate 8th grade middle school students' misconceptions and attitudes toward climate change. Their misconceptions about climate change with respect to science achievement, genders, and career choices were also investigated. The sample consisted of 320 8th grade middle school students. Three instruments were used to collect data, which are the Demographic Information Form, the Climate Change Attitude and Belief Scale, and the 3-Tier Misconception Test about Climate Change Concepts. Descriptive Statistics Analysis revealed that students had misconceptions about the greenhouse effect, global warming, and ozone layer depletion concepts. In terms of attitude, it was found that students generally had positive attitude toward climate change concepts. Also, the analysis revealed a very weak positive correlation between misconception scores and attitudes, and a weak negative correlation between correct response scores and attitudes. According to correlational analysis, there was a weak positive correlation between science achievement, misconception scores, and correct response scores. MANOVA analysis revealed that there was no statistically significant difference between gender and career choices regarding misconception scores and correct response scores. To address misconceptions about climate change, schools should integrate explicit instruction on key concepts, employ active learning strategies like concept mapping, and use experiential activities such as simulations and experiments. Teachers should be trained in conceptual change models and provided with up-to-date resources to correct misconceptions. Demographic influences, persistent misconceptions, and the broader factors impacting science achievement may be investigated in future research.