Ameliyathane hemşirelerinin iş yükü algıları ile tıbbi hataya eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evalution of the relationship between operating room nurses' perceptions of workload and medical error tendency
  1. Tez No: 914694
  2. Yazar: KARİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tanımlayıcı ve ve ilişki arayıcı olarak planlanıp gerçekleştirilen bu araştırma, ameliyathane hemşirelerinin iş yükü algıları ile tıbbi hataya eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini Ekim 2023- Mart 2024 tarihleri arasında İstanbul'da özel bir hastanenin ameliyathanelerinde çalışan hemşireler, örneklemini ise gerekli izinlerin alınmasından sonra araştırmaya katılmaya istekli/gönüllü 200 hemşire oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından literatür taraması ile hazırlanan anket formu ile Hemşirelerin Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği (HTHEÖ) ve Bireysel İş Yükü Algısı Ölçeği (BİYAÖ) kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
This study, which was planned and conducted as descriptive and correlational, was conducted to evaluate the relationship between the workload perceptions of operating room nurses and their levels of proneness to medical errors. The universe of the study consisted of nurses working in the operating rooms of a private hospital in Istanbul between October 2023 and March 2024, and the sample consisted of 200 nurses who were willing/volunteered to participate in the study after obtaining the necessary permissions. The data were collected using a questionnaire form prepared by the researcher through a literature review, the Nurses' Proneness to Medical Errors Scale (HTHEÖ) and the Individual Workload Perception Scale (IPPS).