Beyond the state: reframing Kemalism from Neo-Kemalism to civic Atatürkism in post-1980 turkey
Devletin ötesinde: 1980 sonrası Türkiye'de Neo-Kemalizmden sivil Atatürkçülüğe Kemalizmin yeniden çerçevelenmesi
  1. Tez No: 914693
  2. Yazar: ENES UTKU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN ATTİLA AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, 1980 sonrası Türkiye'de Kemalizmin evrimini incelemekte ve 1990'ların Neo-Kemalizminden Sivil Atatürkçülüğün yükselişine odaklanmaktadır. Sivil Atatürkçülüğün, devlet kurumlarının Kemalizmden arındırılmasına ve postKemalizmin eksikliklerine bir yanıt olarak ortaya çıktığını; Atatürk'ün yeniden çerçevelenmesi yoluyla Türkiye'nin kimlik müzakeresini yansıttığını ileri sürmektedir. Farklı aktörlerin Cumhuriyet sembollerini yeniden yorumlamasına ve stratejik olarak yeniden bağlamsallaştırmasına olanak tanıyan Sivil Atatürkçülük, çeşitli gündemleri ilerletmekte ve katı kurumsal koruma yerine sürekli sivil bir yeniden inşayı önceliklendirmektedir. Bu uyarlanabilirlik, Kemalist kozmolojinin giderek daha parçalı ve çoğulcu hale gelen bir bağlamda geçerliliğini sürdürmesini sağlamaktadır. Sivil Atatürkçülük, tek ve birleşik bir hegemonik çerçeve benimsetmek yerine, çoklu, merkezsiz, örtüşen ve zaman zaman çelişen çerçeveleri barındırarak tarihsel süreklilik ile çağdaş sorunlar arasında köprü kurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the evolution of Kemalism in post-1980 Turkey, concentrating on the rise of Civic Atatürkism from the Neo-Kemalism of the 1990s. It posits that Civic Atatürkism emerged as a response to the de-Kemalization of state institutions and the shortcomings of post-Kemalism, illustrating Turkey's identity negotiation through the reframing of Atatürk. Civic Atatürkism enables diverse actors to reinterpret and recontextualize Republican symbols, using them to advance varied agendas and prioritizing continual civic reinvention over rigid institutional preservation. This adaptability maintains the relevance of the Kemalist cosmology within an increasingly fragmented and pluralistic context. Rather than enforcing a single, unified, hegemonic frame, Civic Atatürkism embraces multiple, decentralized, overlapping, and occasionally contradictory framings, connecting historical continuity with contemporary challenges.