Uşak bölgesinde 3-12 yaş grubu çocuklarda görülen diş renklenmelerinin prevelans ve etyolojilerinin belirlenmesi ve aile farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Determination of prevalence and etiology of tooth discolorations in children aged 3-12 in uşak region and evaluation of parental awareness levels
  1. Tez No: 914733
  2. Yazar: CANSEL KIRKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ALKIŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Diş renklenmeleri; ekstrensek etkenlere veya intrensek faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve yönetimi, nedenin belirlenmesi ve uygun tedavi seçeneklerinin uygulanmasını gerektirir. Literatürde tüm renklenme türlerini kapsayan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Çalışmamızda Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran 3-12 yaş arası çocuklarda görülen renklenme prevalansını, etiyolojik faktörleri ve aile farkındalık düzeyini araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 410 çocuk hasta dahil edilmiştir Çocuk hastaların verileri için ailelerden anket doldurmaları istenmiştir. Ağız sağlığı için DMFS/dmfs, Silness-Löe plak indeksi ve görülebilir plak durumu kaydedilmiştir. Ekstrensek renklenme görülen hastalarda ise Lobene renklenme indeksi kaydedilmiştir. Örneklemde renklenme prevalansı %17,8 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda renklenme görülen hastaların %51,42'sinde intrensek renklenme, %47,3'ünde ektrensek renklenme, %1,4'ünde diğer renklenme olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tooth discoloration can occur due to extrinsic factors or intrinsic factors, and its management requires the identification of the underlying cause along with the implementation of appropriate treatment options. Studies encompassing all types of discoloration are limited in the literature. The aim of our study was to investigate the prevalence of discoloration, etiological factors, and parental awareness levels among children aged 3 to 12 years who applied to Uşak University Faculty of Dentistry. A total of 410 pediatric patients were included in this study. Family members were requested to answer a questionnaire regarding the children's dental health. For the dental health data, the DMFS/dmfs index, Silness-Löe plaque index, and visible plaque status were recorded. In patients with extrinsic discoloration, the Lobene discoloration index was also noted. In the sample, the prevalence of discoloration was found to be 17.8%. Among the patients with discoloration, 51.42% exhibited intrinsic discoloration, 47.3% had extrinsic discoloration, and 1.4% presented with other types of discoloration.