Kamulaştırma bedelinin tespiti ve taşınmazın idare adına tescili
Determination of the expropriation fee and registration of the property on behalf of the administration
- Tez No: 914732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İdare, kamu yararının gerektiği hâllerde özel mülkiyette bulunan taşınmazları rızaen veya cebren kanundaki usul ve esaslara uyarak kamulaştırma işlemini gerçekleştirmektedir. Taşınmazların kamulaştırılmasındaki en önemli husus ise taşınmazın bedel tespitinin yapılmasıdır. Kamulaştırma anayasada düzenlenen bir kurumdur ve Anayasanın 13. ve 35.maddesi uyarınca, kamulaştırılan taşınmazın bedelinin“gerçek karşılık”ölçütüne uygun olarak belirlenmesi ve malike ödenmesi gerekmektedir. Bir taşınmazın kamulaştırılmasında, birden fazla tarafın hakkı gözetildiği için kamulaştırma bedelinin tespiti de hakka ve adalete uygun olarak yapılmalıdır. Bu noktada uluslararası metinler, Anayasa, kanun ve yönetmeliklerle sıkı kurallar getirilmiş ve güçlü olan devlet karşısında, vatandaşın mağdur edilmemesi ve korunması gerektiği üzerinde çalışmalar ve düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmamızda hem Türkiye'de hem de yabancı ülkelerde kamulaştırmanın esaslarına yer vermeye çalışırken, Türkiye özelinde bedel tespitinin nasıl yapılması gerektiği hususu incelenmiştir. Bununla birlikte ülkemizde kamulaştırma öncesinde ve sonrasında ortaya çıkan sorunlar ile uygulamada yaşanan aksaklıklara değinilerek, karşılaştırmalı hukuk bağlamında bu sorunlara çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Ayrıca tezimizde, kamulaştırma bedel tespit işlemleri yapılırken; karşılaştırmalı hukuk, gayrimenkul değerleme ve yürürlükte olan bedel tespit sistemimiz hakkında incelemeler tek bir çalışma altında incelenerek bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In cases where public interest is required, the administration expropriates privately owned immovables by consent or by force, in accordance with the procedures and principles in the law. The most important issue in the expropriation of immovables is the determination of the price of the immovable. Expropriation is an institution regulated by the Constitution, and pursuant to Articles 13 and 35 of the Constitution, the value of the expropriated immovable must be determined in accordance with the criterion of“actual compensation”and paid to the owner. Since the rights of more than one party are taken into consideration in the expropriation of an immovable, the determination of the expropriation price must also be made in accordance with right and justice. At this point, strict rules have been introduced by international texts, the Constitution, laws and regulations, and studies and regulations have been made on the need to protect and protect the citizens against the powerful state. In our study, while trying to include the principles of expropriation both in Turkey and in foreign countries, the issue of how the price determination should be made in Turkey is examined. In addition, the problems that arise before and after expropriation in our country and the problems experienced in practice are mentioned, and solutions to these problems are tried to be offered in the context of comparative law. In addition, in our thesis, while the expropriation price determination procedures are being carried out; comparative law, real estate valuation and our current price determination system are examined and brought together under a single study.