Adölesan yüzme sporcularında dijital oyun bağımlılığının fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarına etkisi
The effect of digital game addiction on physical activity and nutritional habits in adolescent swimming athletes
  1. Tez No: 914769
  2. Yazar: ALİ BARIŞ KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, adölesan yüzme sporcularında dijital oyun bağımlılığının fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarına etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmaya 10-13 yaş aralığında Ankara ilinde faaliyet gösteren özel yüzme kulüplerindeki sporcular katılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, yaş, spor yaşı, ekonomik durum, anne eğitim seviyesi, baba eğitim seviyeleri“Bilgi Toplama Formu aracılığıyla elde edildi. Fiziksel aktivite yoğunluğu, ”Bilişsel Davranışçı Fiziksel Aktivite Ölçeği“ (BDFAÖ), dijital oyunda harcanan süre ”Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği“ (DOBÖ-7) ve beslenme alışkanlıkları ise ”Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği“ (SBİTÖ) ile belirlendi. Katılımcıların kişisel bilgilerinin dağılımlarını belirlemek amacıyla yüzde ve frekans yöntemi kullanılmıştır. Verilere ait ortalama ve standart sapma istatistikleri hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği ”Kolmogorov smirnov testi" testi uygulanmıştır. Verilerin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesini sağlamak amacıyla t-testi ve Anova testi uygulanmış ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak seçilmiştir. Sonuç olarak, dijital oyun bağımlılığının erkeklerde daha fazla olduğu, fiziksel aktivite konusunda ise kızların daha aktif oldukları belirlenmiştir. Beslenme hakkında bilgi alt boyutunda kızlar daha yüksek puana sahipken beslenmeye yönelik duygu alt boyutunda ise erkekler daha yüksek puana sahiptirler. Diğer taraftan anne ve babanın eğitim durumunun dijital oyun bağımlılığı, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıkları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the effect of digital game addiction on physical activity and nutrition habits in adolescent swimming athletes. Athletes aged 10-13 in private swimming clubs operating in Ankara participated in the study. Participants' gender, age, sports age, economic status, mother's and father's education level were obtained through the“Information Collection Form”. Physical activity intensity was determined by the“Cognitive Behavioral Physical Activity Scale”(BDPAS), the time spent in digital games was determined by the“Digital Game Addiction Scale”(DOBÖ-7), and eating habits were determined by the“Attitude Scale towards Healthy Nutrition”(SBITÖ). Percentage and frequency methods were used to determine the distribution of participants' personal information. Mean, standard deviation were calculated.“Kolmogorov Smirnov test”test was applied to determine whether the data showed normal distribution. In order to evaluate the data in terms of various variables, t-test and Anova test were applied and the significance level was selected as 0.05. As a result, it was determined that digital game addiction was more common in boys, and girls were more active in physical activity. While girls have higher scores in the sub-dimension of knowledge about nutrition, boys have higher scores in the sub-dimension of feelings about nutrition. On the other hand, it was determined that the educational status of the mother and father had an impact on digital game addiction, physical activity and eating habits.